A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő növelte előrejelzését a jövő évi olajárra és az idei gázárra.
Szerző(k): Varga CsengeMínuszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn.
Szerző(k): EconomxErősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsTöbb mint egy százalékkal csökkent a Brent olajfajta jegyzése hétfő reggel, miután pénteken több mint két százalékkal drágult Oroszországnak arra a bejelentésére, hogy márciusban visszafogja az olajtermelését.
Szerző(k): EconomxVasárnaptól tilos Oroszországból kőolajtermékeket - nyersolajból finomított termékeket, például gázolajat, benzint és naftát - importálni az EU-ba. Ez közvetlenül az orosz tengeri nyersolajra vonatkozó decemberi uniós tilalom után történt. Mindkét intézkedés kapcsolódik a G7 klubja által bevezetett árplafonokhoz is, amelyek célja, hogy csökkentsék az Oroszország által a kőolajért és a finomított termékekért fizetett árat anélkül, hogy a globális energiapiacokat megzavarnák.
Szerző(k): Horváth TiborA Washington által meghirdetett olajársapka alaposan leapasztotta az orosz állam bevételeit. Az embargó értelmében ugyanis tilos a nemzetközi szállítóknak olyan olajat a hajóikba tankolni, amelyet hordónként 60 dollárnál többért akarnak eladni. Moszkva azonban veszélyes módon igyekszik kijátszani az embargót.
Szerző(k): Horváth TiborA globális növekedés a 2022-es becsült 3,4 százalékról 2023-ban 2,9 százalékra csökken, majd 2024-ben 3,1 százalékra emelkedik az IMF várakozása szerint. A 2023-ra vonatkozó előrejelzés 0,2 százalékponttal magasabb, mint a 2022. októberi World Economic Outlook (WEO) előrejelzése, de a történelmi (2000-19) 3,8 százalékos átlag alatt van. A jegybanki kamatlábak infláció elleni küzdelemre irányuló emelése és Oroszország ukrajnai háborúja továbbra is terheli a gazdasági tevékenységet.
Szerző(k): Horváth TiborVegyesen zártak a vezető ázsiai tőzsdék kedden és mínuszban álltak a térségben még nyitva tartó börzék - írja az MTI.
Szerző(k): Gecsei ÁdámEurópa február 5-én betiltja az orosz olajtermékek behozatalát, orosz nyersolajat tengeren már most sem lehet behozni. A Brent árfolyama ugyan nagyon csökkent az elmúlt fél évben, azonban a gázolaj áremelkedése komoly fenyegetés lehet, ami Magyarországot is érzékenyen érintheti.
Szerző(k): Hegedűs Szabolcs