A járvány a munkaerőhiányra is hatással volt: a betöltetlen álláshelyek ma már nem azért maradnak tartósan üresen, mert nincs megfelelően képzett munkavállaló ezek betöltésére, hanem azért, mert az alacsony fizetek és a rossz munkakörülmények senkinek sem kellenek. Az adatok azt mutatják, hogy a képzettséget nem igénylő területeken nőtt, a tisztességesen megfizetett pozíciókban nem változott, vagy csökkent a munkaerőhiány.
Szerző(k): Nagy KristófÚj uniós jogszabály érvényesül Magyarországon is, amely egyenlő munkáért egyenlő bért ír elő. A több mint száz főt foglalkoztató munkavállalókra nézve jelent kötelezettségeket a fizetések átláthatósága, a munkavállalók teljesítményének értékelése és a nemi különbségtételek eltörlése kapcsán. A kormány korábban ellenezte a törvényt, végül a nemi egyenlőség mellett voksolt.
Szerző(k): Varga CsengeÁtláthatóbb gyakorlatot ír elő a 100 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásoknak a fizetések meghatározására egy új uniós irányelv, amelyet mai plenáris ülésén nagy többséggel megszavazott az Európai Parlament. A cél elsősorban a nemek közti diszkriminatív bérkülönbség csökkentése.
Szerző(k): Nagy KristófA KSH adatai szerint 528 ezer forint volt a januári bruttó átlagkereset, míg a nettó 364 ezer.
Szerző(k): EconomxA versenyszféra és a költségvetés legtöbb vállalatánál az idei bértárgyalásokon a fizetések reálértékének megőrzése volt a cél. A bérrendezésből ugyanakkor pont azok a magasan képzett munkavállalók maradtak ki, akiknek a tudására és tapasztalatára egyre nagyobb szükség van.
Szerző(k): Nagy KristófAz OECD által közzétett adatok szerint a legtöbb európai országban 2010 és 2020 között reálértéken nőtt az orvosok éves bruttó fizetése. Néhány országban azonban az elmúlt évtizedben csökkentek az orvosfizetések.
Szerző(k): Eisenkrammer NóraBudapesten a vendéglátósoknak megy rosszul, vidéken az ingatlanosoknak. Győr-Moson-Sopron megyében keresnek a legjobban a fizikai foglalkozásúak, és a legnagyobb béremelést Nógrád megyében mérték tavaly. Mutatjuk, hogy az egyes megyékben mekkora az átlagkereset.
Szerző(k): Koncsek RitaAz unióban és az Egyesült Államokban a négy napos munkahétért küzdenek az érdekképviseleti szervek, miközben a dél-koreai alkalmazottak az 52 órás heti munkaidőt próbálják megtartani. Magyarország OECD-viszonylatban nem áll túl jó helyen a munkaidő hosszát tekintve.
Szerző(k): Horváth BalázsMíg a vállalati szektorban sok külföldi és hazai példa van a négynapos munkahét bevezetésére, addig a közszférában ez nem megoldás. Szombathely önkormányzata például a jogszabályok miatt nem tudja bevezetni a négynapos munkarendet – tudta meg a Napi.hu.
Szerző(k): Horváth Balázs