Lengyelországban a múlt év első kilenc hónapjában az úgynevezett gazdasági deficit 19,9 milliárd zlotyt (4,9 milliárd dollár), a GDP 3,8 százalékát tette ki - közölte a varsói jegybank, megjegyezve, hogy a laza fiskális politika növelte a hiányt. A tavalyelőtti azonos időszakban a deficit a GDP 2,3 százaléka körül volt, 2000 végén pedig a GDP 2,1 százaléka.
Szerző(k): Bana PéterA német kormány alaposan megemelte az idei és a jövő évi költségvetési hiány/GDP arányra vonatkozó célkitűzéseit, miután az utóbbi egy hónap adatai elkeserítő képet festettek a gazdaság állapotáról. Egyik sincs túl messze az Európai Unió stabilitási paktumában megszabott 3 százalékos plafontól; a felfelé módosítás egyúttal újabb pofont jelent az öt éven belül elérendő költségvetési egyensúly jószerével már csak papíron létező tervének.
Szerző(k): Bana PéterAz EU brüsszeli bizottsága szerint idén 1,2 jövőre 1,3 százalékkal bővül az eurózóna GDP-je. A folyó negyedévben azonban 0,2 százalékos zsugorodás várható, de nem lesz recesszió. A jelentés mindazonáltal nagy bizonytalansági tényezőként említi az USA gazdaságának helyzetét. Az idén 2,8 százalékos 12 havi infláció jövőre 1,8 százalékra mérséklődik, a 2 százalékot pedig már az első negyedévben átlépi az érték.
Szerző(k): Bana PéterJúlius végéig a francia költségvetés hiánya 10 százalékkal haladta meg a tavalyi azonos időszakét - közölte a párizsi pénzügyminisztérium. A deficit összege 28,1 milliárd eurót ért el, amit a gazdasági növekedés globális lassulása miatt a katonai kiadások rossz időzítésének tulajdonítanak.
Szerző(k): Barabás T. JánosAz év első öt hónapjához hasonlóan júniusban is a tavalyit enyhén meghaladó mérleghiányt valószínűsítenek a lapunk által megkérdezett elemzők: a folyó fizetési mérleg deficitjét átlagosan 451 millió euróra, a külkereskedelmi mérlegét 265 millió euróra becslik. Ekként szerintük az év egészében a GDP 4 százaléka, 2,3 milliárd euró körül lehet majd a folyó fizetési mérleg hiánya, ami megegyezik az MNB várakozásaival. Cikkünk a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIA háztartások inflációtól szűrt pénzügyi megtakarítása júniusban 29,2 milliárd forint volt, ami jelentősen meghaladja az ez évi átlagot – adta hírül a Magyar Nemzeti Bank. A megtakarítások infláció miatti értékcsökkenése 29,5 milliárd forintot vett le a háztartások 58,7 milliárd forint nettó finanszírozási képességéből. Zömmel a forint erősödése miatt ebből az 58,7 milliárd forintból az árfolyamváltozások 41,4 milliárd forintot elvittek, így a szektor nettó pénzügyi vagyona piaci áron 17,3 milliárd forinttal emelkedett – vagyis reálértékben csökkent.
Szerző(k): Pálvölgyi BalázsAz idei év végére 6 és 7 százalék között lesz az éves inflációs ráta – mondta Prágában egy konferencián Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki ezzel a kijelentésével gyakorlatilag feladta a kormányzat éves átlagos inflációra vonatkozó 5–7 százalékos prognózisát. A jegybank elnöke nem tartja aggasztónak a külkereskedelmi mérleg romlását. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPI