A kisgyerekes anyák bő harmada már aktívan dolgozik a gyermeke kétéves kora környékén. A dolgozó anyák közel fele épp elegendőnek tartja a gyermekével töltött időt, 14 százalékuk hetente többször is túl fáradt az otthoni teendőihez - derül ki többek között egy jelenleg is folyamatban lévő, a munka és a család közötti egyensúly kialakításának és fenntartásának lehetőségeit kutató vizsgálat előzetes eredményeiből.
Szerző(k): Szepesi AnitaJelentősen csökkent Hongkong népessége a nemzetbiztonsági törvény bevezetése óta eltelt egy év során, de a város kormányzata szerint a Hongkongot elhagyó, közel 90 ezer ember közül nem mindenki a törvény miatt költözött új helyre. Hongkong GDP-je 365,7 milliárd dollár volt 2019-ben, Kína egyik legfontosabb gazdasági régiója.
Szerző(k): Szabó DánielA magyar települések ötöde a kis számú lakosság - és különösen a fiatalok elenyésző aránya miatt - különösen veszélyeztetett, célzott vidékfejlesztési programok nélkül, a jelen trendek mellett valószínűtlen, hogy ezek a községek tartósan fennmaradnak. Továbbélésükhöz az egészségügyi és szociális ellátásra, az alsóbbrendű utak felújítására kellene költeni sport, hitéleti és presztízsberuházások helyett - állapítja meg friss összefoglalójában a GKI.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz előzetes adatok szerint ez év júniusában 7621 gyerek született és 9764-en haltak meg, a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva az élveszületések száma 1,6 százalékkal csökkent, a halálozásoké 0,4 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Szerző(k): Szász PéterAz 1956-ban születettek 2021-ben 64,5 évesen hagyhatták hátra a munka világát, július elsejéig azonban a korosztály utolsó, 1956 decemberének végén született tagjai is érvényesítették idei féléves korkedvezményüket. Így július 1-től mindenki egységesen 65 évesen mehet nyugdíjba, de ezt a gyakorlatban már csak jövőre tehetik meg. Korkedvezményt a Nők 40 jogosultjai élvezhetnek.
Szerző(k): K. Kiss GergelyJapán lakossága (az országban élő külföldieket is beleszámolva) 0,7 százalékkal 126 226 568 főre csökkent 2020. október 1-jével, és ezzel 1950 óta először esett ki a világ 10 legnagyobb népességű országából - derült ki a legfrissebb népszámlálás és az ENSZ pénteki becsléseiből.
Szerző(k): Szabó Dániel2050-ig a magyarság durván egytizede eltűnhet, amennyiben nem tudjuk megfordítani a negatív demográfiai folyamatokat. Az Eurostat elemzése alapján Szabolcs-Szatmár-Beregben 82 ezer fővel, Borsod-Abaúj-Zemplénben 77 ezer fővel, Békés megyében 61 ezer fővel, míg Jász-Nagykun-Szolnok megyében 51 ezer fővel zsugorodhat a lélekszám a következő 30 év során. A fővárosban élők száma 30 ezerrel csökkenhet.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAz előzetes adatok szerint 2021 májusában 7057 gyermek született, és 10 344-en haltak meg. Az előző év májusához viszonyítva az élveszületések száma 3,1 százalékkal csökkent, a halálozásoké 4,5 százalékkal emelkedett. Az első öt hónapban a születések száma 1,3, a halálozásoké 22 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a KSH.
Szerző(k): Szepesi AnitaTöbb mint két évtizede a legmagasabbra emelkedett a születések száma márciusban Németországban, a növekedés időbeli összefüggésben áll a koronavírus-járvány első hullámának enyhülésével. 65 903 gyerek született, 10 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A márciusi születések száma legutóbb 1998-ban haladta meg a 65 ezret - írja az MTI a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) adatai nyomán.
Szerző(k): Szász Péter