A német gazdaság mellett Ausztria teljesítménye is lefelé tartó spirálba került a nyáron, főként a gyenge külföldi kereslet és a háztartások fogyasztásának visszaesése miatt. Az infláció ugyan mérséklődni kezdett az eurózónában, de még mindig túl drágák az élelmiszerek. Tőlünk nyugatabbra sincs kolbászból a kerítés: aki elvándorolna, számolgathat a jobb megélhetésért. Lapszemle.
Szerző(k): Thurzó KatalinMagyarország az elmúlt évben tízmilliárd euróval magasabb energiaszámlával rendelkezett. Minden válság karaktere más, ezért a sikerhez tanulni kell minden válságból. A magyar gazdaság immunrendszere lényegesen erősebb, mint a legutóbbi pénzügyi válságban volt. Egyre erősebb dezinfláció előtt állunk. Mindezt a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke nyilatkozta lapunknak azt megelőzően, hogy a Napi.Gazdaság 2023 konferencia egyik vezető előadója lesz május 26-án a Müpa-ban. Az eseményről a Napi.hu tudósít.
Szerző(k): Sánta András, Gáll CsongorSikeresnek nevezte a jegybank lépéseit a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke mondván, a jegybank az infláció leküzdése mellett egy kihívásokkal teli környezetben nyer időt a magyar gazdaság regenerálódásához.
Szerző(k): Varga CsengeA globális növekedés a 2022-es becsült 3,4 százalékról 2023-ban 2,9 százalékra csökken, majd 2024-ben 3,1 százalékra emelkedik az IMF várakozása szerint. A 2023-ra vonatkozó előrejelzés 0,2 százalékponttal magasabb, mint a 2022. októberi World Economic Outlook (WEO) előrejelzése, de a történelmi (2000-19) 3,8 százalékos átlag alatt van. A jegybanki kamatlábak infláció elleni küzdelemre irányuló emelése és Oroszország ukrajnai háborúja továbbra is terheli a gazdasági tevékenységet.
Szerző(k): Horváth TiborTegnap egy toulouse-i vegyigyárban történt robbanás után másfél százalékponttal a sávközép felett, 5 százalékra gyengült a forint, ami jól mutatja, milyen rosszul viseli a magyar fizetőeszköz az amerikai terrortámadások után megnőtt pénzpiaci bizonytalanságot. Elemzők szerint a jegybank ezért egyelőre nem kockáztat meg egy potenciálisan árfolyamgyengítő kamatcsökkentést, de ha megnyugszanak a befektetői kedélyek, akkor október végéig 25–50 bázisponttal viheti lejjebb kamatait. Cikkünk a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPI