A 18 éve változatlan finanszírozási árak lehetetlen helyzetbe hozták a gyógyászati segédeszköz (gyse) piac szereplőit. Egy átlagos gyse boltban kapható termékek több mint fele veszteséget, vagy nulla nyereséget termel, ami könnyen odavezethet, hogy 2022 tavaszától nem lehet többé egyedileg gyártott gyógyászati segédeszközhöz jutni Magyarországon. A kormány 3 milliárdos gyorssegély-ígérete csak a problémahalmaz kis részére jelent megoldást, ha megérkezik - derült ki a segédeszközpiaci szereplők által rendezett csütörtöki háttérbeszélgetésen.
Szerző(k): Szepesi AnitaKritikus helyzetbe kerültek az egyedi gyógyászati segédeszközöket gyártó vállalkozások, az egyre súlyosbodó alulfinaszírozás miatt 2022 tavaszától korlátozhatják, vagy be is szüntethetik működésüket. A múlt heti, 3 milliárd forintos, kormányzati gyorssegélynek szánt költségvetési átcsoportosítás egyáltalán nem vonatkozik az egyedi eszközöket gyártó területekre, vagyis ez a terület semmilyen segítséget sem kapott - áll az Ortopéd Cipőkészítők Szövetségének MTI-hez eljuttatott közleményében.
Szerző(k): Szepesi AnitaSzerbiában a kormány nem közöl adatokat arról, hogy az egészségügyi dolgozókat hogyan érinti a járvány, így a szakmai szervezetek összesítése alapján derült ki, hány ápoló és orvos vesztette életét a koronavírus miatt.
Szerző(k): Komócsin SándorÚjra önálló szakmai irányítás alá rendelné az egészségügyet, a kiskórházak, szakrendelők pedig visszkerülnének önkormányzati fenntartásba - többek között ezekkel a lépésekkel javítaná a lakosság egészségügyi állapotát, az ellátás színvonalát az ellenzék, jelentette be az Egységben Magyarországért ellenzéki összefogás mai online sajtótájékoztatóján Szelényi Zoltán, az MSZP egészségpolitikai szakértője.
Szerző(k): Szepesi AnitaA mai Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint az Operatív Törzs határozhatja meg az egészségügyi intézmények és a sajtó közötti kapcsolattartás rendjét.
Szerző(k): Szepesi AnitaMiközben a rákos megbetegedések 5 évnél hosszabb túlélési aránya 15 év alatt 41 százalékkal nőtt világszerte, a legújabb terápiákhoz a betegek nem egyenlően férnek hozzá. A Rákellenes Világnap 2022-24. évi jelmondata: Méltányos ellátást mindenkinek – a szakadék felszámolható. A jelenleg is társadalombiztosítási befogadásra váró onkológiai terápiák mielőbbi engedélyeztetésével itthon is könnyen javítható lenne a legújabb onkológiai terápiákhoz való hozzáférés, számos újabb gyógyszeres kezelés válhatna elérhetővé sok ezer magyar beteg számára.
Szerző(k): Szepesi AnitaNemzetközi összehasonlításban borzalmasan rosszul állunk tüdőrák-halálozást illetően, a magyarországi adatokban azonban a boncolás során felfedezett daganatok is szerepelnek 14 százalékkal, míg más európai országokban a magyarnál nagyságrenddel kisebb boncolási arányok miatt ennek jóval kisebb lehet a súlya. Jó hír, hogy a betegség túlélése 2011-19 között mintegy 70 százalékkal nőtt negyvenezer beteg adatai alapján. Alacsony dózisú CT-szűrőprogram bevezetésével több ezer nem, vagy későn diagnosztizált beteg életét lehetne megmenteni időben kezdett terápiával.
Szerző(k): Szepesi AnitaMagyarország Európában az első, a világon pedig a harmadik a szájüregi daganatok gyakoriságát tekintve, évente kétszer annyian halnak meg ebben itthon, mint autóbalesetben, miközben gyakori ön- és rendszeres fogorvosi szűrővizsgálattal, időben felismerve, a betegség gyógyítható - hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem.
Szerző(k): Szepesi AnitaAzonnali intézkedésekre, szakmai párbeszédre van szükség a járvány és az egészségügyi szolgálati jogviszony által is súlyos károkat szenvedett egészségügyben - figyelmeztet közösen a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK). A közellátás működőképességének megtartása és a járványkezelés javítása érdekében 12 pontban határozták meg az elengedhetetlen lépéseket.
Szerző(k): Szepesi Anita