Május közepén Münchenben tartották a világ napelemes seregszemléjét. Az Intersolárra mi is kaptunk meghívót, arra, hogy nézzük meg: hol tart az európai napelemes gondolkodás, illetve ennek eszköz-, és piaci oldali megvalósíthatósága. A börze egy felkiáltó jel volt. A Napi.hu friss podcastjában ezt próbáljuk meg már az itthoni környezetben értelmezni. A vendégünk Szabó Róbert, a Huawei Solar Inverter Europe fejlesztési megoldásokért felelős értékesítési vezetője.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 300 millió euróig terjedő hitellel támogatja az ukrán Naftohaz földgázipari vállalatot az orosz invázió okozta ellátási kiesés ellensúlyozására. Ez a hitelkeret része egy egymilliárd eurós finanszírozási csomagnak.
Szerző(k): Domokos ErikaBár most még csak az alapinfrastruktúra fejlesztéséről állapodtak meg a felek, a legnagyobb litván kikötő közelében építendő tengeri szélerőmű éveken belül akár 2 terawattüra (TWh) villamos energiát is a litván hálózatra adhat. Részben az orosz energiától való teljes függetlenség nevében.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMájusban átlépték a 10 gigawatt (GW) napelemes hálózati méretet Lengyelországban, de év évégre lesz az 12 GW is! Sőt, úgy rákapcsoltak, hogy egy friss jelentés szerint Európában náluk nő majdnem a leggyorsabban ez a szám, és a napenergia olyannyira a fő hajtóereje a megújulóenergia-fejlesztéseknek, hogy 2025-re elérik a 20 GW méretet.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA szankciókkal sújtott Venezuelából érkező olaj is segíthet Európának az orosz import kiváltásában. Az USA engedélyezte a venezuelai szállítást egy olasz és egy spanyol olajvállalatnak.
Szerző(k): Domokos ErikaAz Európai Bizottság több mint 500 millió euróval támogatja a Celtic Interconnector (Kelta Összekötő) projektet, amely egy igen jelentős méretű, tengeralatti elektromos kábelen keresztül összekapcsolja Írországot és Franciaországot. És bár a nagyfeszültségű, egyenáramú kábel nyomvonalára még egy brit tengerészeti hivatalnak rá kell bólintania, 2026-tól az ír szélerőművek beléphetnek az EU áramhálózati egyensúlyának fenntartásába, a francia erőművek pedig rásegíthetnek az ír árampiac problémáinak megoldására.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMagyarország Horvátországtól, az Adria kőolajvezetéken keresztül juthat kőolajhoz, ha a Barátság vezetéken nem érkezik olaj - ezt közölte Ursula von der Layen, az Európai Bizottság elnöke, és ezt jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki erről ma már meg is állapodott Zágrábban a horvát gazdasági miniszterrel. A horvátok készek kibővíteni a szállítási kapacitást Magyarország irányába, így az Adria vezetéken érkezhet kőolaj akár vészhelyzet esetén, és hosszú távon is. Ma délután már a Mol Nyrt. tárgyal a részletekről.
Szerző(k): Domokos ErikaAz energiaellátás kiegyensúlyozásában kiemelt szerepe van a földgáznak. Azonban az orosz-ukrán háború miatt az EU-tagállamok rekordmennyiségű lng-t vásároltak, ami most az ázsiai piacokról hiányzik. Ez pedig lassítja, hogy a világ leállítsa a legszennyezőbb szénerőműveket.
Szerző(k): Szabó DánielA hétfői videóinterjú után Orbán Viktor miniszterelnök levélben közölte az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel, hogy nem hajlandó tárgyalni az orosz olaj uniós embargójáról a május végi EU-csúcson. Orbán a pénz miatt nem hajlandó tárgyalni.
Szerző(k): Domokos Erika