Új, északi-tengeri gázkitermelést tervez Németország és Hollandia, hogy csökkentsék az orosz energiaimportot. A beruházási döntés nyárra várható, a fúrások 2024 végén kezdődhetnek meg. Németország nem késlekedik, és a teljes orosz importól leválás érdekében négy vízen lebegő LNG-teminált is bérel.
Szerző(k): Domokos ErikaNémetország a körcsere elnevezésű megoldás révén segít Csehországnak pótolni azokat a katonai felszereléseket, amelyeket átad Ukrajnának. A csehek adnak szovjet gyártmányú, az ukrán hadseregben is használt eszközöket, köztük nehézfegyvereket, amelyekért cserébe ők németeket kapnak. Németország segítséget nyújt Csehországnak az orosz kőolaj- és földgázimport kiváltásában is.
Szerző(k): Domokos ErikaGao Jifan, a Trina Solar Co. vezérigazgatója a Boao Forum for Asia rendezvényen elmondta, hogy a napenergia 2050-re a világ villamosenergia-termelésének felét biztosíthatja, és a legolcsóbb energiaforrássá válhat. Hosszú út vezet még ehhez a forradalomhoz.
Szerző(k): Szabó DánielA római kormány megállapodást kötött a nyugat-afrikai Angolával és Kongóval, a kinshasai szerződést csütörtökön, a luandait pedig szerbán írta alá Luigi Di Maio külügyminiszter és az energia-beszerzésért felelős tárcavezető, Roberto Cingolani. Olasz sajtóértesülések szerint a Kongóval kötött megállapodás értelmében 2023-tól évi több mint 4,5 milliárd köbméter cseppfolyósított gázt (LNG) importálnak. A gázimport mennyisége a jövő évtől - az algériai importtal együtt - megközelítheti a 6 milliárd köbmétert.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz orosz földgázzal szembeni embargó ellen emelt szót a német E.On energetikai konszern vezérigazgatója, Leonhard Birnbaum a Handelsblatt keddi számában megjelent interjúban. A földgázhiány európai probléma, így európai megoldás kell. Ugyanakkor azt gondolja, Németország három éven belül függetlenedhet az orosz energiától.
Szerző(k): Domokos ErikaSzerbia energiahordozó-ellátása egyelőre megoldott, és kellő tartalékokkal is rendelkezik, de a jövőben választ kell találni arra a problémára, hogy a földgázt 100 százalékban Oroszországból szerzik be.
Szerző(k): Komócsin SándorAz AGL az egész ausztrál kontinens legnagyobb energetikai cége, és bár jó ideje reklámozza a zöldenergiát is, most úgy döntött, hogy tényleg elkezdi bezárogatni az ország egyik legnagyobb a szénerőművét. Kicsivel hamarabb is, mint ahogyan legutóbb ígérte.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMeghosszabbította két atomerőművi blokkja működését Belgium, noha korábban arról döntött a kormány, hogy 2025-ig bezárják mind a hét, ma még működő reaktort. Kettőnek most, 2035-ig mégis haladékot adtak - közölte az MTI brüsszeli tudósítója.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Joe Biden vezette amerikai kormányzat szerdán engedélyezte a Cheniere cégnek a cseppfolyósított földgáz (LNG) további és növekvő európai exportját, amely megítélése szerint segítheti Európát az ukrajnai háború miatti energiaválság kezelésében - jelentette csütörtökön az Euractiv brüsszeli hírportál.
Szerző(k): Economx