Az AGL az egész ausztrál kontinens legnagyobb energetikai cége, és bár jó ideje reklámozza a zöldenergiát is, most úgy döntött, hogy tényleg elkezdi bezárogatni az ország egyik legnagyobb a szénerőművét. Kicsivel hamarabb is, mint ahogyan legutóbb ígérte.
Szerző(k): Szabó M. IstvánIndia hajlik arra, hogy továbbra is importáljon kokszszenet Oroszországból - mondta Ramchandra Prasad Singh, az indiai acélminiszter vasárnap, ezzel úgy tűnik, India szembe megy azzal a globális trenddel, amely Moszkva ukrajnai inváziója miatt karanténba zárná Moszkvát.
Szerző(k): Molnár CsabaUkrajna régóta tervezte, hogy az áramhálózatát leválasztja az oroszországiról, és az EU-s rendszerhez csatlakoztatja. A háború előtti menetrend szerint ez 2023-ban történt volna meg.
Szerző(k): Tér DiánaEtiópia részlegesen beindította vasárnap az áramtermelést a Kék-Níluson felépített Nagy Reneszánsz Gáton (GERD), amely számos vízelosztási vita forrása közte és Szudán, illetve Egyiptom között - jelentették helyi hírügynökségek az MTI szerint.
Szerző(k): Szabó DánielMeglepő, ha az EU-ban egy fontos kérdés úgy kerül elő, ahogy az a zöldatom és a zöldgáz ügyével történt; de az méginkább, hogy máris megjelent az az értelmezés, hogy e lépés volna az olcsó energia záloga. Mi van az átcímkézési szándék mögött? Miért vannak máris késésben a lengyelek? Továbbra is ki kell-e világítani éjszaka a belga autópályát? Egyáltalán: gyógyírt hozhat-e a bajokra, ha a régi eszközöket és módszereket erőltetjük tovább? Erről szól a Napi.hu friss videós podcastja.
Szerző(k): Szabó M. IstvánCsődbe ment a Romelectro, Románia legnagyobb építési vállalata az energetikai szektorban. A bajok a céggel már három éve tartanak, ám úgy tűnik a rossz adatok nem voltak elég figyelmeztetőek.
Szerző(k): Komócsin SándorA világ egyik legnagyobb tengeri szélerőműparkjának turbináinak üzembe helyezése befejeződött, és a német RWE energiaipari vállalat szerint 2022 első negyedévében már teljes kapacitáson termelhetnek áramot a Triton Knoll tengeri telepen.
Szerző(k): Szabó DánielA klímavédelem és a szén-dioxid-kibocsátási szintek csökkentése ugyan nem egyszerűsíthetők le a szénerőművek bezárására, de az első, leginkább látványos és célravezető tételt az jelenti, ha a fosszilis energiaforrások arányát és mennyiségét drasztikus módon csökkenteni kezdi az emberiség. Az évek óta egyre inkább a gyakorlatban is láthatóvá váló, politikainak indult cél a szemünk előtt alakítja át az európai energiaipart. Az év végén érdemes mérleget vonni: mi minden vitt közelebb ahhoz, hogy a kontinens végső búcsút inthessen a füstölgő szénerőművi kéményeknek.
Szerző(k): Szabó M. IstvánKamu, amikor a szerb hatóságok az agyagos szénre kenik, miért kellett leállítani a szerb elektronika mérnök zseniről, Nikola Tesláról elnevezett szénerőművet. Valójában Tesla méltatlan utódai a hibásak.
Szerző(k): Komócsin Sándor