Ma reggeltől Magyarország az Európai Unió soros elnöke, és az ígéretek szerint a kabinet a következő félévet az EU versenyképességének megerősítésére szánja. De heti összefoglalónkból az is kiderül, hogy a miniszterelnöknek nemcsak a kánikula miatt lehet melege, a KSH is besegít ebben.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA feldolgozóipar mellett további öt kiemelten fejlesztendő ágazatot jelölt meg a kormányzat, és a stratégiáért felelős kormányzat szerint még nem késő változtatni, mert amíg Magyarországon 4,7 millió ember dolgozik, és körülbelül 200 milliárd dollárnyi GDP-t állítunk elő, addig Csehországban 5,2 millióan dolgoznak, és több mint 300 milliárd dollárnyi GDP-t termelnek. De interjúnkból az is kiderül, milyen lehetőségeket rejt az ESG magyarországi bevezetése.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaVitázott a demokraták és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump és Joe Biden az Egyesült Államokban. Az Európai Unió tagállamainak vezetői pedig Brüsszelben egyezkedtek azzal kapcsolatban, hogy kiket jelöljenek a kulcspozíciókra. A Moldova és az Ukrajna EU-s csatlakozásával kapcsolatos tárgyalások hivatalosan is megkezdődtek. Georgia kapcsán azonban visszakoztak a blokk döntéshozói. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennÖsszefoglalónkban eloszlatjuk a csúcstisztségviselők körüli homályt, megmutatjuk, mi a szerepük az unióban, illetve hogy a munkájuk pontosan miben áll.
Szerző(k): Balatoni LillaA háború mindig jó üzlet, de a helyreállítás még annál is jobb - állítja Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. Ukrajna rehabilitációs költségeit jelenleg 486 milliárd dollárra becsülik, a segélyező országok pedig kamatostul fogják benyújtani a számlát a háború után.
Szerző(k): Balatoni LillaAz Európai Unió kiskapukkal kerüli ki a magyar vétót Ukrajna érdekében, éppen akkor, amikor Magyarország átveszi a stafétát a soros elnöki szerepkörben Belgiumtól. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint azt még mindenki csak találgatja, milyen attitűdöt képvisel majd a kabinet a következő hat hónapban. Abban azonban sokan egyetértenek, hogy beletörhet a bicskája a záró két-három hónap zökkenőmentes koordinálásába a magyar kormánynak.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennUkrajna és Moldova is állandó orosz fenyegetettségnek van kitéve, még ha ez előbbi esetében látványosabb is. Éppen ezért egyértelmű politikai jelzés lenne Oroszország felé, ha a két ország uniós tagállammá válna. Gazdasági szempontból is előnyös lehet ugyanakkor a blokknak a két új tag érkezése – mondta el az Economxnak nyilatkozó szakértő. Ukrajna ráadásul jelentős mezőgazdasági termelőként az EU majdani remélt önállátásának egyik bástyája lehetne.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Threads felhasználók mostantól mindenhol behatóbban láthatják majd a hozzászólásaikat és a bejegyzéseiket az úgynevezett föderációs univerzumon, vagy röviden födiverzumon keresztül. Pontosabban szinte mindenhol, az EU ugyanis megint külön utakon jár.
Szerző(k): Zádori BenceHárom magyarországi energetikai programot is támogat az Európai Bizottság közelmúltban meghozott döntése alapján az uniós Modernizációs Alap. A pénz egy részét már át is utalták.
Szerző(k): G. É.