Az elmúlt tíz év leghűvösebbje, egyúttal 1901 óta az egyik legszárazabb év volt Magyarországon 2021 - idézi az MTI az Országos Meteorológiai Szolgálat éves elemzését.
Szerző(k): Csernátony CsabaAláírtak egy rendkívül fontos egyezményt az idei klímacsúcson Glasgow-ban: több mint száz ország ígéretet tett arra, hogy nem pusztítják tovább az erdőket és visszaállítják a szárazföldi ökoszisztémát. Magyarország nincs az aláírók között.
Szerző(k): Tér DiánaA G20-vezetőL Megállapodtak a római csúcstalálkozójukon A vasárnap elfogadandó záróközlemény szövegében. A 19 vezető gazdaság és az EU alkotta csoport egyebek mellett egyetértett abban, hogy az ipari forradalom előttihez képest 1,5 Celsius-fokra korlátozzák az általános felmelegedést. Az ENSZ felmérése szerint a világ továbbra is a katasztrofális plusz 2,7 fokos emelkedés felé halad.
Szerző(k): Domokos ErikaAz átlagnál 1,2 Celsius-fokkal melegebb volt az idei nyár, ezzel az 1901-től vezetett mérések óta ez lett az ötödik legmelegebb nyár - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az MTI-hez eljuttatott elemzésében. A gyakori hőség mellett nagyon száraz is volt a nyár, a csapadékösszeg is jelentősen elmaradt az átlagtól.
Szerző(k): Domokos ErikaA városokban tapasztalható magasabb hőmérséklet egyik főforrásai a különböző út- és járdaburkolatok: ezek a sötét beton- és aszfaltfelületek akár 4 Celsius fokkal is felfűthetik a léghőmérsékletet a visszasugárzott napsugárzással. Az MIT kutatói megtalálták a módját, hogy csökkentsék ezt a veszélyt, mégpedig olyan "hűvös járdák" létrehozásával, amelyek több napsugárzást vernek vissza, és kevesebb hőt bocsátanak ki, mint a hagyományos burkolatok.
Szerző(k): Szabó DánielA július az év legmelegebb hónapja, és az a július volt minden idők legmelegebbje.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA múlt hónap volt a világ egyik legmelegebb júliusa, csak 2019-ben és 2016-ban volt ennél forróbb a hőmérséklet. Finnországtól az Egyesült Államokig mindenütt szokatlanul magas hőmérsékletet mértek - közölték csütörtökön EU-s klímakutatók.
Szerző(k): Szabó DánielNagy mennyiségben szabadult fel klímakárosító metángáz Oroszország egyes permafroszt, vagyis örökké fagyott talajú területén az egy évvel ezelőtti szélsőséges meleg hatására - állapították meg német kutatók.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaÉppen egy héttel ezelőtt a Csendes-óceán északnyugati részén - amely általában hűvös és nedves éghajlatáról ismert - a modern időkben ott valaha megfigyelt legkülönlegesebb hőhullámot élték át. Még a tapasztalt meteorológusok sem hitték el, amit láttak, mivel a lehetetlennek tűnő hőség több napon át erősödött. A jelenség a modellek alapján lehetetlennek tűnt, de az emberi ráhatás a klímaváltozásra egy hőkupolát eredményezett, ami már bármikor kialakulhat. Százak haltak bele a jelenségbe.
Szerző(k): Szabó Dániel