A NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők szerint augusztusban a tavalyit 110 millió euróval meghaladva 158 millió eurót tett ki az áruforgalmi mérleg hiánya. A korábbi konszenzusokban várt 2,2 milliárd euró helyett az év egészére már csak 1,9 milliárd euró hiányt vár a piac, köszönhetően a mérleg kedvező év eleji alakulásának. Cikkünk a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIAz első félév tavalyinál kisebb hiánya után júliusban a tavalyit meghaladó, 55 millió eurós folyófizetésimérleg-hiányt és 233 millió eurós áruforgalmi deficitet várnak a NAPI által megkérdezett elemzők. Szerintük a nyugat-európai növekedés lassulása ronthatja leginkább a mérleget, a forint felértékelődésének hatása csekély. Összességében így is a GDP 4 százaléka körüli, 2,2 milliárd euró lehet a folyó mérleg éves hiánya. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIAz év első öt hónapjához hasonlóan júniusban is a tavalyit enyhén meghaladó mérleghiányt valószínűsítenek a lapunk által megkérdezett elemzők: a folyó fizetési mérleg deficitjét átlagosan 451 millió euróra, a külkereskedelmi mérlegét 265 millió euróra becslik. Ekként szerintük az év egészében a GDP 4 százaléka, 2,3 milliárd euró körül lehet majd a folyó fizetési mérleg hiánya, ami megegyezik az MNB várakozásaival. Cikkünk a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIA háztartások inflációtól szűrt pénzügyi megtakarítása júniusban 29,2 milliárd forint volt, ami jelentősen meghaladja az ez évi átlagot – adta hírül a Magyar Nemzeti Bank. A megtakarítások infláció miatti értékcsökkenése 29,5 milliárd forintot vett le a háztartások 58,7 milliárd forint nettó finanszírozási képességéből. Zömmel a forint erősödése miatt ebből az 58,7 milliárd forintból az árfolyamváltozások 41,4 milliárd forintot elvittek, így a szektor nettó pénzügyi vagyona piaci áron 17,3 milliárd forinttal emelkedett – vagyis reálértékben csökkent.
Szerző(k): Pálvölgyi BalázsA meglepően kedvező áprilisi adatok után a tavaly májusinál rosszabb eredményt várnak a lapunk által megkérdezett elemzők: a folyó fizetési mérleg hiányát átlagosan 111 millió euróra, a külkereskedelmi mérlegét pedig 166 millió euróra valószínűsítik. A folyó deficittel kapcsolatban jelentős a bizonytalanság abban, hogy miképpen hatott a forint felértékelődése a külföldi vállalatok jövedelem-repatriálására. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIA NAPI Gazdaság által megkérdezett makroelemzők átlagosan 187,25 millió eurós folyó hiányt valószínűsítenek februárra, míg a külkereskedelmi deficitre vonatkozó szakértői konszenzus 243 millió euró. Januárban az előzetesen vártnál jóval magasabb, 237 millió euró volt a folyó hiány, 2000 februárjában pedig 157 millió eurónyi deficit halmozódott fel. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma teszi közzé az előzetes adatokat. Cikkünk a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): Kolozsi PálA NAPI Gazdaság által megkérdezett makroelemzők átlagosan 187,25 millió eurós folyó hiányt valószínűsítenek februárra, míg a külkereskedelmi deficitre vonatkozó szakértői konszenzus 243 millió euró. Januárban az előzetesen vártnál jóval magasabb, 237 millió euró volt a folyó hiány, 2000 februárjában pedig 157 millió eurónyi deficit halmozódott fel. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) holnap teszi közzé az előzetes adatokat.
Szerző(k): Kolozsi PálA végleges adatok alapján a folyó fizetési mérleg januári hiánya 237 millió euró volt, ami 29 millió euróval kedvezőbb az MNB által előzetesen közölt deficitnél. A javulást főleg a külkereskedelmi mérlegben átvezetett változások eredményezték. Elemzők mindazonáltal az áruforgalmi egyenlegben látják a fizetési mérleg 2001 végéig emelkedő hiányának okát. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPIAz előzetes számítások szerint 2001 januárban 266 millió euró hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg - jelentette az MNB. A NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők átlag 182 millió eurós deficitet vártak. Az előző év januárjához viszonyított 189 millió eurós romlás mögött az áruforgalom kiadási többletének növekedése áll - írja a jegybanki jelentés. Az adósságot nem generáló tőketételeknél mért nettó forráskiáramlás 167 millió euró volt, aminek a nagyarányú – 313 millió eurós – külföldre irányuló közvetlen tőkebefektetés volt a fő oka.
Szerző(k): Szabó Márta