A héten – a várakozásoknak megfelelően – gyűrűzött tovább a léggömbbotrány, Románia és Japán is jelentkezett az amerikaiakhoz hasonló tapasztalatokkal. Az Európai Unió újabb szankciócsomaggal lepheti meg évfordulós „ajándék” gyanánt az oroszokat, miközben Ukrajna néhány hónapon belül készen állhat az ellentámadás megindítására. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA briteknél a nemzeti bank várakozásainál kedvezőbb adatok érkeztek a januári inflációs adatokról. Az áremelkedés a benzinárak enyhülése és a kereskedelemben tapasztalható árnyomás visszaesése miatt csökkenhetett nagyobb ütemben.
Szerző(k): Horváth BalázsEmmanuel Macron francia elnök ígéreteihez híven csökkentette ugyan a vállalatokra kivetett adókat, ám ezek még mindig kifejezetten magasak uniós viszonylatban. Az államfőnek azt sikerült elérnie, hogy több külföldi befektető figyelme forduljon Franciaország felé, azt azonban nem, hogy a cégek a székhelyüket is áttegyék az országba. A vágyott fellendülés versenyképesség terén így egyelőre elmaradt a Napi.hu-nak nyiltkozó szakértő szerint.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennEgy franciaországi közlekedésbiztonsági kampány megkülönböztette a nemek szerepét a vezetésben, és arra jutott, hogy a toxikus férfiasság ugyanolyan fontos tényező lehet a közúti balesetek haláleseteiben, mint a gyorshajtás, az alkohol, a drogok és a fáradtság. Magyarországon a balesetek többségét a stressz okozza: a magyar autósok gyakran frusztráltak, agresszívvá és figyelmetlenné válnak a fogalmi szituációban, vagy megfélemlíti őket a többi autós meggondolatlan viselkedése.
Szerző(k): Varga CsengeOrosz sportolók már a 2018-as phjongcshangi téli olimpia óta nem versenyezhetnek saját zászlójuk alatt. Igaz eddig a teljes nemzetet érintő doppingbotrány miatt kellett ezt tenniük. Felmerülhet hát a kérdés, mi lesz a 2024-es Párizsi Olimpián?
Szerző(k): EconomxEmmanuel Macron francia elnököt mindössze egy forradalom tántoríthatná el attól, hogy bevezessék a tervezett nyugdíjreformot a Napi.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint, erre azonban jelenleg nem túl sok esélyt lát. A kormánynak nincs ugyan parlamenti többsége, ám az alkotmány két kibúvót is biztosít nekik arra, hogy elfogadtassák a nyugdíjkorhatár emelését, már csak az a kérdés, melyiket alkalmazzák.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz Atlanti-óceán mindkét oldalán a legtöbb vezető nyájasan nyilatkozik az egykor vitatott kereskedelmi megállapodásról. A csillagok lassan együttállnak ahhoz, hogy az Európai Unió végre aláírja kereskedelmi megállapodását a latin-amerikai Mercosur-országokkal. Az Európai Unió a Mercosur második legnagyobb áruforgalmi partnere Kína után.
Szerző(k): Horváth TiborFranciaországban a kormány tervezett nyugdíjreformja ellen a szakszervezetek által meghirdetett második országos tiltakozónapon valamivel kevesebben sztrájkoltak kedden, mint a január 19-i első megmozduláskor, de az összesítések szerint többen vettek részt a tiltakozó felvonulásokon.
Szerző(k): EconomxJanuárban a várakozásokat meghaladó mértékben már a harmadik hónapja javult a gazdasági hangulatindex az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) hétfői közleménye alapján.
Szerző(k): Horváth Tibor