Törökország elmúlt néhány évben befutott története sajátos gazdasági csodának tekinthető: miközben a kormány és a függetlenségétől megfosztott jegybank unortodox gazdaságpolitikája miatt száguld az infláció és elértéktelenedik a líra, a gazdaság szárnyal.
Szerző(k): Komócsin SándorPakisztán és Srí Lanka ugyan messze esik Ukrajnától, a háború hatásai azonban komoly belpolitikai válságot okoztak. A két ország annyira rossz helyzetben van, hogy kénytelenek lesznek privát kézbe adni állami vállalataikat, a lépés pedig azt jelenti, sok dolgozónak ajtót mutatnak.
Szerző(k): Vámosi ÁgostonCsúcsra pörög az infláció világszerte és ezen belül is kiemelkedő értékeket ér el a magyar pénzromlás üteme. A jegybankok kétségbeesett kamatemelésekkel igyekeznek felvenni a harcot, azonban van olyan vélemény, ami szerint ez csak tüneti kezelés és emiatt nem is lehet önmagában eredménye. A nagy gond, hogy az évtizedekig alacsony inflációt a globalizáció erősödése hajtotta, s ez a trend fordult meg az elmúlt években.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásHa listába szedjük, milyen gazdasági jelenségeket láthatunk manapság a világgazdaságban, akkor elkerülhetetlenül úgy érezhetjük, hogy ezt már láttuk valamikor, mégpedig az 1970-es években. Az infláció, a szegény országok eladósodása és szociális leépülés jellemezte azt a korszakot, továbbá az óriási bizonytalanság, a jövő teljes kiszámíthatatlansága.
Szerző(k): Komócsin SándorAz elmúlt hetekben Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a gazdaság és a társadalom megbecsült szereplőivel kapcsolatban is számos alaptalan kritikát fogalmazott meg. A Magyar Nemzeti Bank saját oldalán közzétett sajtóközleményben Parragh Lászlót arra kéri, hogy a szakmailag abszurd állításait a jövőben "körültekintőbben, a tényeket jobban megismerve fogalmazza meg."
Szerző(k): Tér DiánaA Magyar Nemzeti Bank volt elnöke nem lát valós esélyt a válságra, de a magyar kormány unortodox gazdaságpolitikája szinte minden tekintetben gyengébben teljesít, mintha az elfogadott gyakorlatokat igyekeznének követni. Stabilitásunkat a 2009-2016 között ledolgozott államadósságnak köszönhetjük, de a gazdasági növekedést gyakorlatilag teljes mértékben az uniós pénzeknek köszönhetjük. Az euró bevezetése szerinte sokáig ráért, de most már 4-5 éven belül, az állami önérdek is ezt diktálná.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz Egyesült Államok külpolitikáját a jelenlegi elnök Joe Biden kormányzása alatt is az elődje által behozott témák lengik körbe. Donald Trump elnöksége Kínát jelölte ki ellenségnek, ami azóta is meghatározza az amerikai közbeszédet, és Biden hiába mondott le az „Amerika mindenek előtt” politikájáról, a NATO-ba való „visszatérése” jellemzően nagyobbat szól, mint amennyit valóban bevállalna az USA vezetése. Mi várható az új magyarországi nagykövet kinevezésétől, milyen lesz a kapcsolat Budapest és Washington között, valamint hogy teljesít Biden az előző kormány mércéje szerint?
Szerző(k): Sasvári MarcellMájusra két számjegyű inflációt vár az elemzők egy része, miközben az földgáz árának elszabadulása miatt vélhetően a rezsicsökkentéssel valamit kezdeni kell. Így kezdődik az új kormányzati ciklus.
Szerző(k): Komócsin Sándor„A csecsemőtől az aggastyánig csak a kamatokra 140 ezer forintot költ minden magyar évente. Olyan brutális összegről van szó, amely 2010 óta évente ezermilliárdos nagyságrenddel fojtogatja a költségvetést” - mondta a magyar államadósság terheiről Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője az Egységben Magyarországért csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az ellenzék a kkv-knak normatív támogatásokat ígér, valamint kiemelten dotálnák a fiatalok vállalkozásait.
Szerző(k): Domokos Erika