Egy éve, mikor az orosz harci gépezet megkezdte Ukrajna lerohanását, Európa jórészt az orosz energiától függött. Egy év elteltével már alig érkezik orosz energia a kontinensre, az is leginkább Magyarországra és Szlovákiába.
Szerző(k): Fellegi TamásEgy év háború és komoly szankciók után Oroszország gazdasági adatai lényegesen jobbak annál, mint amit a szakértők korábban vártak. Azonban a hivatalos statisztikák egy csomó kérdést felvetnek és valószínűleg nem tükrözik a valóságot.
Szerző(k): EconomxAmikor Moszkva a múlt héten bejelentette, hogy a nyugati szankciók megtorlásaként napi félmillió hordóval csökkenti az olajkitermelést, sokan szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy valóban önszántából teszi-e mindezt.
Szerző(k): Horváth TiborA világ legnagyobb olajipari vállalatai egymás után számolnak be soha nem látott méretű profitról a tavalyi évre. Kérdés, hogy változatlan marad-e a helyzet immár csökkenő energiaárak mellett, és érdemes-e az államoknak extraprofitadóval beavatkozni?.
Szerző(k): Fellegi TamásAz év végén ismét megemelkedett Ausztria gázimportja Oroszországból. Decemberben az illetékes klímavédelmi minisztérium szerint az importált földgáz 71 százaléka Oroszországból érkezett.
Szerző(k): Varga CsengeA Gazprom orosz gázipari óriásvállalat földgázexportja 45,5 százalékkal csökkent tavaly a volt szovjet tagköztársaságokat leszámítva a cég hétfői bejelentése szerint, miután tavaly jelentősen visszaestek az Európába irányuló szállítások az Ukrajna orosz megtámadását követően elfogadott nyugati büntetőintézkedések nyomán.
Szerző(k): EconomxPutyin engedélyezte az úgynevezett barátságtalan országoknak a gázadósság külföldi devizában, jellemzően dollárban vagy euróban történő kifizetését a rubel helyett.
Szerző(k): Hercsel AdélMegkezdődött kitermelés szerdán a legnagyobb kelet-szibériai gázmezőn, a Koviktán.
Szerző(k): EconomxAz Uniper német energetikai konszern beperelte a Gazprom exportot, hogy kompenzálja az idén alulszállított orosz gázból eredő veszteségeit - közölte a vállalat közleményében. Az Uniper a becslések szerint az orosz gáz pótlására legalább 11,6 milliárd eurót költött.
Szerző(k): Horváth Tibor