Kedvező változás érzékelhető a fogyasztásban húsvét közeledtével, amikor hagyományosan meglódul a bolti költekezés az év eleji gyengébb értékesítések után. Az emelkedő reáljövedelmek és az infláció fékeződése fokozatosan erősítik a vásárlók bizalmát, bár az árak tekintetében még elkél a kitartás.
Szerző(k): Thurzó KatalinA pénzügyminiszter szerint rendben halad az idei év költségvetésének módosítása és tervezik a jövő évit. A várható hiányadatok összevethetők a várható gazdasági növekedéssel, így az államadósság alakulásával is.
Szerző(k): Fellegi TamásAndrzej Duda lengyel elnök szerint a NATO-tagállamoknak a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kellene emelniük védelmi kiadásaikat. Oroszországban jelenleg is zajlik a háromnapos elnökválasztás, ám Vlagyimir Putyin orosz államfő újabb sikere már előre borítékolható. Az Európai Bizottság pedig javasolta a csatlakozási tárgyalások megkezdését Bosznia-Hercegovinával. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA statisztikai hivatal részletes ipari adatsorából kiderült, miért teljesített gyengén a magyar ipar az év elején. Az ipari termelésünk – ami a növekedésünkre is rányomta bélyegét – lényegében három éve stagnál, fél éve pedig zsugorodik, és elemzők szerint rövid távon ebben nem várható javulás sem.
Szerző(k): Károly GáborA pénzügyminiszter Brüsszelben beszélt arról, hogy a magyar gazdaság 5 százalékkal haladhatja meg a járvány előtti teljesítményt. Az Erste kedden azt közölte, hogy a korábbi, 3,2 százalékos becslés helyett már csak 2 százalékos GDP-növekedést várnak a magyar gazdaságtól.
Szerző(k): Vermes ÁdámElemzésük szerint a korábbi várakozásoktól vélhetően elmarad a kilábalás sebessége a tavalyi évről örökölt áthúzódó hatás és a gyenge külső konjunktúra miatt.
Szerző(k): Zádori BenceA jegybank korábbi elnöke szerint követnünk kellene néhány térségbeli ország példáját.
Szerző(k): T. E.A múlt hét bővelkedett a makrogazdasági adatokban és jegybanki döntésekben, néha fogtuk is a fejünket. Az előttünk álló héten a leginkább a hazai építőipar helyzete lehet érdekes. Kitekintőnk.
Szerző(k): Fellegi TamásAz S&P Global Ratings módszertanában a mostani devizaadós-besorolás tíz fokozattal marad el a befektetési ajánlású osztályzati sáv alapfokát jelző „BBB mínusz” szinttől.
Szerző(k): Horváth Tibor