Az EU élelmiszerbiztonsági hatósága (EFSA) támogatja a génmódosított élelmiszerekre (GMO) vonatkozó szabályok enyhítését, a magyar kabinet viszont nem látja megalapozottnak a döntést.
Szerző(k): Gulyas ÁbelTizenhárom év után július 1-től újra Magyarország tölti be az uniós soros elnökének tisztségét. Az Economx és az EU Monitor közös sorozatának első részében a magyar elnökség prioritásaival foglalkoztunk, most az elmúlt öt éves ciklus eredményeit és megmaradt feladatait értelmezzük. A zöldpolitikától a migrációig terjedő témákban várható nagy vitákat vizsgáljuk.
Szerző(k): Tieger EndreMigráció helyett családpolitika, az uniós versenyképesség és védelmi képességek erősítése, a nyugat-balkáni régió uniós csatlakozási folyamatának támogatása – egyebek között erről beszélt a kormánybiztos Brüsszelben a magyar uniós elnökségre felkészítő programon.
Szerző(k): EconomxAz Európai Parlament szerdai plenáris ülésén támogatásáról biztosította a szabályozott génszerkesztést. A képviselők szerint olyan növényfajtákra van szükség, amelyek jobban ellenállnak a klímaváltozásnak és a kártevőknek.
Szerző(k): Vermes ÁdámGMO-szennyezett gabona érkezett Magyarországra.
Szerző(k): EconomxNagy István kijelentette, hogy Magyarország GMO (genetikailag módosított organizmus) mentes mezőgazdaságot épít. Arra hívta fel a figyelmet, hogy vissza kell nyúlni a magyar génbanki kincsekhez, majd az év nagy eredményének nevezte a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia megalkotását.
Szerző(k): Eisenkrammer NóraAz LMP ismét benyújtja határozati javaslatát a GMO-mentesség megtartásáról az Országgyűlés elé, amelyről legutóbb nem tárgyaltak a Parlamentben, pedig korábban a szaktárca azt ígérte Magyarország továbbra is kiáll az Alaptörvényben meghatározottakért, azaz a magyar mezőgazdaság GMO-mentességéért.
Szerző(k): EconomxKomoly veszélyre figyelmeztetnek az ökológiai gazdaságok, szerintük Brüsszel új GMO szabályozása komoly veszélybe sodorja az ágazatot és nem hagy választási lehetőséget a fogyasztóknak annak eldöntésére, hogy maguk döntsék el, akarnak-e génmódosított élelmiszert fogyasztani. Az Európai Bizottság kivenné a GMO-k engedélyezésére vonatkozó döntést a tagállamok kezéből.
Szerző(k): Nagy KristófMindenkit meglepett az Európai Bizottság kiszivárgott tervezete az új géntechnológiák szabályozásáról. A dokumentum szerint a célzott géneljárással létrehozott növényekre ugyanazok a szabályok vonatkoznának, mint a hagyományosan nemesített növényekre. Minden más esetben a jelenlegi GMO-szabályozás maradna az irányadó.
Szerző(k): Nagy Kristóf