A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 40 milliós bírságot szabott ki egy panamai vállalkozásra, amiért nem igazolta megfelelően, hogy eleget tett a versenyhatóság korábbi határozatának. Pedig volt itt minden, csodaszerek, azokat kikutató és igazoló tudósok, hamis ajánlások, ami belefért.
Szerző(k): Molnár CsabaKözös állásfoglalást adott ki a Magyar Tudományos Akadémia vezetése az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet feljelentése miatt, amelyet a gyógyszerhatóság a favipiravir gyenge hatásosságával kapcsolatban megjelent cikkek miatt indított, rémhírterjesztés vádjával. Az MTA közleménye szerint amennyiben a „rémhírterjesztést” a gyógyszerhatóság a sajtóban megnyilatkozó tudósok esetében felrója, fellépése – az ez idáig megjelent cikkek tartalma alapján – megalapozatlan és elfogadhatatlan - áll a Magyar Tudományos Akadémia vezetőinek közös állásfoglalásában.
Szerző(k): Szepesi AnitaJanuárban is nagy karriert futott be egy korábbi Facebook-bejegyzés, amely szerint Szingapúrban rájöttek, a Covid-19 nem vírusos, hanem bakteriális eredetű betegség, ezért antibiotikummal és gyulladáscsökkentőkkel kezdték azt gyógyítani. A Szingapúri Egészségügyi Minisztérium ezt már korábban cáfolta - írja a Lakmusz.hu
Szerző(k): Szepesi AnitaAz Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) kivonja a forgalomból a Cholagol belsőleges oldatos cseppeket, amelyet elsősorban az epe termelődésének és kiválasztódásának serkentésére használnak.
Szerző(k): Szász PéterA járványkezelés során alkalmazott készítmények megítélése kizárólag tudományos igényességgel közzétett tanulmányokra épülhet, mely adatok az ismeretek bővülésével időről időre újraértékelésre szorulnak. Így van ez a favipiravirral, amely használatának az indokoltságát az utóbbi időben számos tanulmány kérdőjelezte meg, amiért a fejlett egészségügyi rendszerű országokban már nem is szerepel a gyógyszeres terápiás ajánlásokban, ezért a hatásosságára vonatkozó adatok nyilvánosságra hozatala semmilyen körülmények között nem nevezhető rémhírterjesztésnek - áll egy elismert kutatókból, orvosokból álló szakmai kör közös állásfoglalásában.
Szerző(k): Szepesi AnitaA koronavírus-járvány megmutatta, hogy nagyon gyorsan tudnak haladni a kutatásokkal a gyógyszercégek, ha nagy a nyomás. De miért maradt el eddig az innováció? Mert a gyógyszergyártók többet költenek tőzsdei műveletekre, mint kutatásra. A Pfizer például 139 milliárd dollárt költött részvény-visszavásárlásra és osztalékra az elmúlt évtizedben - és csak 82 milliárd dollárt kutatásra.
Szerző(k): Szabó DánielMiközben a rákos megbetegedések 5 évnél hosszabb túlélési aránya 15 év alatt 41 százalékkal nőtt világszerte, a legújabb terápiákhoz a betegek nem egyenlően férnek hozzá. A Rákellenes Világnap 2022-24. évi jelmondata: Méltányos ellátást mindenkinek – a szakadék felszámolható. A jelenleg is társadalombiztosítási befogadásra váró onkológiai terápiák mielőbbi engedélyeztetésével itthon is könnyen javítható lenne a legújabb onkológiai terápiákhoz való hozzáférés, számos újabb gyógyszeres kezelés válhatna elérhetővé sok ezer magyar beteg számára.
Szerző(k): Szepesi AnitaA tavalyihoz hasonló alacsony dobozszámcsökkenés 2007 óta nem fordult elő a magyar patikákban. A koronavírus-járvány alatt ugyan nőtt a bevétel, de ez inkább a drágulásnak köszönhető.
Szerző(k): Szabó DánielTegnapi hír, hogy rémhírterjesztés bűntettének gyanúja miatt feljelentést tett a gyógyszerhatóság, miután több médium arról számolt be, hogy a favipiravir nem hatékony a Covid-19 kezelésében. Ferenci Tamás biostatisztikus saját oldalán közölt véleménycikkében úgy reagált: egészen perverz helyzet, hogy a favipiravir hatásosságáról a tudományos ismeretekkel szembenálló kijelentést tevők feljelentik a tudományos ismeretek talaján álló kijelentést tevőket – rémhírterjesztés miatt. Szavai szerint az OGYÉI nem használhatja fel egy tudományos vitában eszközként, hogy feljelentést tesz, hátha a vitapartnereit elviszi a rendőrség. Ez példátlan támadás a magyar tudományos élet ellen.
Szerző(k): Szepesi Anita