Idén jobb gyümölcstermés várható Magyarországon, mert a fagy nem tarolta le a fákat, és várhatóan a fogyasztói árak növekedése sem lesz vészes a jó kínálat miatt. A termelők azonban nehéz helyzetbe kerülnek, mert költségeik jelentősen nőttek.
Szerző(k): Komócsin SándorKevesebb szamóca lesz az idén, de az ára tavalyhoz képest érdemben nem változik. A FruitVeB Tóth-Babits Dorina agrárszakértővel beszélgetett a magyar szamócapiacon tapasztalható folyamatokról és az árak alakulásáról.
Szerző(k): K. Kiss GergelyMagyarország a modern beltéri növénytermesztési (indoor farming) technológiákkal képes lenne egész évben friss zöldséggel és gyümölccsel ellátni a fogyasztóit - mondta az ezzel egy budapesti belvárosi helyiségben foglalkozó startup alapító-társtulajdonosa az MTI-nek. A cég zárt térben, vízen, föld nélkül termeszt, így vegyszerre sincs szükségük a növényeknek.
Szerző(k): Domokos ErikaSzerbiában egy málnaszedő idén kevesebb mint egy hét alatt megkeresheti az ottani minimálbér összegét - legalábbis a hirdetésekben megjelenő ígéretek szerint. A szakértők is másfélszeres béremelés várnak.
Szerző(k): Komócsin SándorA népszerű zöldségek közül az uborka, a paprika és a paradicsom is jelentősen drágult.
Szerző(k): Csernátony CsabaA magas energia- és inputanyagárak átrendeződést hozhatnak a hazai mezőgazdasági termelésben: az ukrajnai háború miatt a gabona- és olajos növények termesztése sokkal jobban megéri, mint a szabadföldi zöldségek előállítása. Sok gazdálkodó válthat, ami felboríthatja a magyar mezőgazdasági piacot. Viszont így is lehet, hogy olcsóbbak lesznek a zöldségek és gyümölcsök.
Szerző(k): Szabó DánielTovább emelkedik a málna ára Szerbiában, olyan okok miatt, amelyek nyilvánvalóan Magyarországon is hatással lesznek a sokak által kedvelt gyümölcsnek az árára. A kilónként négy számjegyű összeg megszokottá válik.
Szerző(k): Komócsin SándorA putyini agresszió nem csak Ukrajna és Oroszország közvetlen, illetve közvetett szomszédságában pusztít, de sokezer kilométerrel és kontinensekkel odébb is brutális károkat okoz. Egészen a közelmúltig dübörgött az ecuadori banánexport, ám egyik hétről a másikra hatalmas krízisbe került a világ legnagyobb banánipara. A leszüretelt, de el már nem szállított áru a konténerekben rohad el az ültetvényeken, a veszteségeket dollár tízmilliókban mérik, munkahelyek ezrei szűnnek meg.
Szerző(k): Molnár CsabaAszalt mangót hívott vissza a forgalomból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nem jelölt allergén miatt.
Szerző(k): Tér Diána