A világ egyik legtekintélyesebb energiaipari tanácsadó szervezete megnyomta a vészcsengőt azzal kapcsolatban, hogy az európai kormányok elbizakodottá válhatnak, hogy viszonylag jól sikerült országaik földgázutánpótlásának biztosítása az idei télre.
Szerző(k): Komócsin SándorA Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az oroszok ukrajnai háborúja elborította azt a dominót, ami a gyorsabb, drasztikusabb globális energiaátálláshoz vezet. Az IEA számításai szerint az évtized végére évente 650 GW napelemes termelőpotenciál növekedés várható.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA földgáz iránti világpiaci kereslet csökken, az európai gázfogyasztás jár ebben az élen, miközben a cseppfolyós földgáz iránti igény akkora, hogy elszívja a kapacitásokat az ázsiai vevőktől - írja az MTI a Nemzektözi Energiaügynökség legfrisebb jelentésére hivatkozva.
Szerző(k): Szabó M. IstvánJanuártól lép hatályba az uniós olajembargó, de az olajárak mostanra nagyjából a háború előtti szintre estek vissza. A látszólagos ellentétes magyarázata, hogy Ázsiában sokan veszik a Brentnél 25 százalékkal olcsóbb orosz Uralst, miközben a recessziós félelmek is lefelé viszik az olajárakat. Mindez jó hír a hatósági áras tankolást nyögő Mol Nyrt.-nek.
Szerző(k): Szabó DánielA Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) egyik friss jelentésében azt írja, hogy ahogyan a dolgok most állnak az energiavilágban, az évtized végére akár 600 millió darab hőszivattyú is működésbe kezdhet. És nem csak a lakossági méretet számolják ide, mivel úgy látják, hogy ez a technológia lesz az építőipar mentő megoldása a zéró karbon határérték eléréséhez az energiahatékonyságban.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az orosz olajtermelés kevesebb mint 3 százalékkal csökkent, mióta Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát. Júliusi jelentésükben megjegyzik: a kitermelés napi 310 ezer hordóval volt alacsonyabb a háború előtti szintnél, míg a teljes olajexport mintegy 580 ezer hordóval csökkent naponta.
Szerző(k): Domokos LászlóA Goldman Sachs szerint a nukleáris energiának szerepet kell játszania az elkövetkező években az energetikai átállásban, de nem szabad azt hinni, hogy az atomenergia lenne az a technológia, amely a jövőben kiszolgálhatná az európai rendszert. Lényegében a piaci racionalitás hiányzik a nukleáris termelőkből.
Szerző(k): Szabó DánielUkrajna csatlakozott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében működő Nemzetközi Energiaügynökséghez (IEA), a társulási szerződést kedden írták alá Varsóban.
Szerző(k): Rácz GergőA szerdán bejelentett rezsicsökkentés-csökkentés, vagyis hogy a lakossági átlagfogyasztás felett piaci energiaárakat kell fizetni, érdemben nem veti vissza a hazai földgázfogyasztást, cserébe a költségvetés egyensúlyán javít. A hatalmas hiány miatt azonban más korrekciókra is szükség lehet. Ha viszont tényleg az energiabiztonság megteremtése a cél, akkor kevés lesz a lakossági korlátozás.
Szerző(k): Szabó Dániel