Beárnyékolja a világgazdaság amúgy sem derűs horizontját az elharapózott közeli-keleti konfliktus, amely az eleve törékeny jövőbeni növekedés esélyeit ronthatja. Az európai gazdaságokban is a geopolitikai feszültségek jelentik a valódi kockázatot, amely a németeknél például a szélsőségesek hangoskodása miatt elrettenheti a befektetőket.
Szerző(k): Thurzó KatalinA legnagyobb nemzetközi figyelem természetesen az izraeli eseményeket övezte, Vlagyimir Putyin is megnyilvánult ezekkel kapcsolatban. Az erőszakos megnyilvánulások Európába is beszivárogtak. Mindeközben Joe Bident kihallgatták, az IMF előállt legfrissebb világgazdasági prognózisával, a lengyelek pedig a szavazóurnákhoz vonultak. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Magyar Nemzeti Bank (MNB) célzott befektetésen keresztül mintegy 14 millió euróval tervez hozzájárulni a Nemzetközi Valutaalap szegénységcsökkentő és fenntartható növekedést támogató alapjához – jelentette be Virág Barnabás, az MNB alelnöke az IMF és Világbank közös, Marrákesben megrendezett éves közgyűlésén az MNB vasárnapi közleménye szerint.
Szerző(k): EconomxPaolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős biztosa szerint egy kettős krízis hatásaival néz szembe Európa, de a recesszió így is elkerülhető.
Szerző(k): Zádori BenceMegugrott a szélsőjobboldali nézeteket valló közgazdász támogatottsága Argentínában, ő nyerhet az októberi voksoláson, derült ki a vasárnapi előválasztáson. Javier Milei dollárra cserélné az argentin pesót, a központi bankot pedig „porig égetné”, kérdéses azonban, hogy mindehhez a kongresszusi támogatást is megkapná-e.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennVilággazdasági prognózist tett közzé a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Donald Trump volt amerikai elnökkel szembeni vádiratot pedig bővítették. A hőség még mindig számos helyen tombolt, ahogy az erdőtüzek is. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök már eddig is elítélte az orosz erőszakot, azzal azonban, hogy Washingtonba látogatott, végképp jelezte, hogy a nyugati nagyhatalmakkal szeretne tartani, nem pedig kelet felé kacsingatni. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxMiközben nemrég Németországból érkezett kedvezőtlen adat, bár csak egy bizalmi index szintjén, addig a francia gazdaság erős negyedévét jelzik a frissen megjelent adatok. A második legnagyobb uniós gazdaság most húzóerő lehet.
Szerző(k): Fellegi TamásKissé langyos jelentést tett közzé a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A szervezet arra számít, hogy lassacskán javul a globális pénzügyi helyzet. Visszahúzó tényező a vártnál lassabb kínai fellendülés, ráadásul az ukrajnai háború és az extrém időjárás is közbeszólhat.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Nemzetközi Valutaalap szerint 2024-ben és 2025-ben a német hazai össztermék (GDP) már mérsékelten nőhet, ahogy lassan megszűnnek a monetáris szigorítás késleltetett hatásai, illetve a gazdaság alkalmazkodik a magas energiaárakhoz.
Szerző(k): Horváth Tibor