A héten több hazai makrogazdasági adat is napvilágot látott, mint például a februári ipari termelés, az építőipari termelés és a márciusi inflációs adat. Az Európai Központi Bank kamatdöntő ülést tartott, és jelzett, hogy küszöbön áll a kamatcsökkentési ciklus.
Szerző(k): Fellegi TamásBár az összképet tekintve nem állunk rosszul, a fizetéseket és a home office-t illetően a sereghajtók közt vagyunk az EU-ban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi jelentéséből.
Szerző(k): Kreivich OrsolyaHónapokon át gyengélkedett a forint, amit lélektani okokon kívül más nemigen okozhatott, most viszont masszív erősödés indult. Két nagyon komoly ok is alátámasztja, hogy többet érjen a nemzeti fizetőeszköz.
Szerző(k): Fellegi TamásKiugró mértékben nőtt a lakosság által felvett hitelek összege februárban, közel 30 milliárd forintos volt az állománynövekedés. Népszerűek a lakáskölcsönök, de sajnos ugyanannyi hitelt veszünk fel fogyasztásra is. Eközben a lakáshitelek átlagos költsége egy év alatt 3,1 százalékkal esett vissza, ami egy tízmilliós kölcsönnél 310 ezer forintnyi megtakarítást jelent.
Szerző(k): Horváth BalázsTörökország inflációja 68,5 százalékra emelkedett. A török jegybank nem győzi emelni a kamatot, hogy kordában tartsa az elszabadult árakat. Ez egyelőre csak a szeszes italok és a cigaretta esetében sikerült.
Szerző(k): H. Sz.Csökkenő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe. A BUX 65 384,60 ponton zárt pénteken, 147,67 ponttal, 0,23 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban.
Szerző(k): H. A.Hetek óta mindenkori csúcsa közelében mozog a bitcoin árfolyama, ám érdemben nem emelkedik tovább. A többi kriptodevizát, melyekből végtelen mennyiség előállítható, nem övezi túl nagy figyelem. Mindez nem véletlen: a bitcoin megalkotója mindezt előre kigondolhatta, óriási tapasztalattal rendelkezhetett a befektetői lélektan területén.
Szerző(k): Fellegi TamásA jegybank mérsékelte idei inflációs- és növekedési előrejelzését: 2024-ben 3,5–5 százalékos fogyasztóiár-emelkedést várnak, a GDP-növekedés pedig 2–3 százalék körül lehet.
Szerző(k): Károly GáborFebruárban 3,7 százalékra csökkent az infláció Magyarországon. Az adat megérkezése után a Matolcsy György vezette jegybank Monetáris Tanácsán volt a sor, akik kedden meg is hozták döntésüket. A korábbi cikkünkben írtak szerint az elemzők túlnyomó többsége 75 bázispontos csökkenést prognosztizált.
Szerző(k): Szabó Gyula