Az, hogy Magyarországot és Lengyelországot felelősségre lehet-e vonni a jogállamisági helyzet miatt, a kedden véget ért uniós csúcs megállapodásának értelmezésén múlik. Van olyan értelmezés, ami kedvező lenne a két ország számára, de olyan is, ami alapján lehet félnivalója a magyar és lengyel kormányfőnek.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA kedden hajnalban lezárult EU-csúcs egyik neuralgikus pontja a jogállamiság kérdése volt. Nagy nehezen megszületett a konszenzus és sikerült olyan szöveget alkotni, amit mindenki nyertesként kommunikálhat. Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki nagy sikerükként értékelték, hogy szerintük sikerült elhárítani, hogy az uniós pénzek felhasználását e kritériumhoz kössék. Csakhogy más uniós vezetők ennek pont az ellenkezőjét mondják. Mégis miféle "közös nevezőt" találhattak akkor?
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaMagyarországnak és Lengyelországnak nemcsak komoly pénzösszegeket sikerült szereznie, hanem megvédte nemzeti büszkeségét az európai uniós csúcson - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a keretköltségvetésről és a gazdasági mentőcsomagról szóló négynapos tárgyalások után, kedden Brüsszelben az MTI tudósítása szerint.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaMeggyőződésem, hogy lehetséges a hétfői megállapodás - jelentette ki Charles Michel az Európai Tanács elnöke az esti plenáris tárgyalások megkezdése előtt. Tájékoztatta a tagállami vezetőket arról az új javaslatról, amely a nap folyamán tartott két-, illetve többoldalú megbeszélések eredményét tükrözi - írta az MTI.
Szerző(k): Domokos ErikaAz uniós állam- és kormányfők pénteken kezdődött csúcstalálkozója előtti nyilatkozataiból az rajzolódott ki, hogy igen kemény tárgyalások előtt álltak, többük kétségeinek adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a hétvégén megállapodás születhet az EU új hétéves költségvetéséről és a helyreállítási alapról. A holland miniszterelnök a csúcs előtt üzent Orbán Viktornak. Vajon mire lesz elég a magyar vétófenyegetés?
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaNem szabad feláldozni a következő költségvetés jogállamisági védőrendszerét - mondta a Euronews kérdésére válaszolva Vera Jurova, az Európai Bizottság átláthatóságért és értékekért felelős alelnöke a magyar Országgyűlés keddi határozatával kapcsolatban. A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a bizottság már egyeztet a német elnökséggel a Magyarországgal szembeni következő lépésekről.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaOrbán Viktor miniszterelnököt már a kétharmados parlamenti többség által elfogadott uniós vétójog is megköti, hogy ne fogadjon el a jogállamiságot feltételül szabó költségvetési diktátumot. Bár a kormányfőt ez jogilag nem kötelezi, de Németország - az EU első, a világ negyedik számú gazdasága - jelezte, ebből nem engednek.
Szerző(k): Szabó DánielDöntő jelentőségű a demokrácia és a jogállamiság megerősítése, különösen most, a koronavírus-járvány idején, a populisták és a radikálisok ugyanis megpróbálnak visszaélni a vészhelyzet okozta állapotokkal - jelentette ki Christine Lambrecht, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Németország igazságügyi minisztere az uniós tagországok igazságügyi minisztereinek informális videókonferenciáját követően hétfőn.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaEz Európai Parlamentnek nem szabad hagynia, hogy a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló magyarországi parlamenti döntés félrevezesse, miután ezzel egyidejűleg bevezetnek egy olyan szabályt, amelynek alapján bármikor újra felhatalmazást kaphat a kormány a rendeleti kormányzásra - véli a parlament rapportőre.
Szerző(k): Komócsin Sándor