A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetek Európája Karrierprogram nyitóünnepségén komoly kihívásokról esett szó. A nagyszámú diplomata előtt elmondott beszédekből kiderült, hogy milyen prioritásai lesznek a 2024-es soros magyar elnökségnek, és mi történik akkor, ha nem sikerül a következő hetekben megegyezésre jutnunk Brüsszellel.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMagyarországon sajnos kevesen tudnak róla, hogy a közvetett EU-s források mellett léteznek közvetlen pályázati lehetőségek is, amelyek ebben a költségvetési ciklusban nagyjából 340 milliárd eurót tesznek ki – többek között erről is beszélt Fellegi Áron, az EuroAtlantic Tanácsadó és Befektetési Zrt. igazgatósági elnöke a Napi.hu podcastjában.
Szerző(k): Gáll CsongorAz Európai Bizottság ma hozta nyilvánosságra a 2022-es évről szóló jogállamisági jelentését. A benne foglaltak szerint a Bizottság jó pár tavalyi ajánlása nem teljesült, és fontos területeken semmilyen érdemi javulás nem történt. A dokumentumnak döntő szerepe van abban, hogy Magyarország megkapja-e a bizottság által visszatartott uniós forrásokat.
Szerző(k): Horváth TiborJúnius elején az Európai Bizottság tizenegyedik alkalommal is nyilvánosságra hozta az igazságügyi eredménytábla című kiadványát, amely a tagállamok igazságszolgáltatási rendszereit hasonlítja össze többnyire egzakt adatok alapján. Az adatok alapján nyert kép természetesen nem mutatja problémamentesnek az európai igazságszolgáltatási rendszereket. Ugyanakkor a problémák nem olyan mértékben, és főleg nem ott jelentkeznek, ahol azt a politikai kommunikáció sejteti. Navracsics Tibor írása a ludovika.hu-n.
Szerző(k): EconomxDidier Reynders, az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésének a kémszoftverek használatáról folyatott vitáján azt hangsúlyozta, hogy a megfigyelésre vonatkozó nemzeti jogszabályoknak mindig meg kell felelniük a nemzetközi emberi jogi normáknak.
Szerző(k): Horváth TiborAz Európai Unió és a magyar kormány közti súrlódások újabb fejleménye, hogy az Európai Parlament alkalmatlannak minősítette Magyarországot a félévente változó soros uniós elnökségre. Joggal merül fel a kérdés, hogy mit is jelent ez pontosan, és mi a döntés jelentősége. Elmagyarázzuk!
Szerző(k): Fellegi TamásA 442 szavazattal, 144 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban az Európai Parlament képviselői megkérdőjelezték, hogy Magyarország hitelesen tudná-e ellátni az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét 2024 második felében.
Szerző(k): Horváth TiborAz Európai Unió egyik legerősebb eszközére, a hetes cikk szerinti eljárás folytatására azért van szükség, mert Magyarországon továbbra is fennáll az európai értékek szisztematikus megsértésének veszélye – jelentette ki Vera Jourová, az Európai Bizottság átláthatóságért és értékekért felelős tagja.
Szerző(k): Varga CsengeAz EP ötpárti javaslata megkérdőjelezi, hogy Magyarország képes lesz-e hitelesen ellátni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét jövőre. Az indoklás szerint az Orbán-kormány nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez.
Szerző(k): Horváth Tibor