Két hét múlva dőlhet el, hogy az Európai Bizottság milyen javaslatot tesz a magyar korrupcióellenes reformok és jogállamisági intézkedések függvényében az Európai Tanácsnak a befagyasztott uniós források ügyében. Nagy a bizalmatlanság az Orbán-kormánnyal szemben Brüsszelben, miközben az Európai Parlament és a német parlament is nyomást helyez az uniós végrehajtó testületre. A Reuters szerint szigorú feltételek mellett oldhatják csak fel a kohéziós támogatásokat és a helyreállítási alap forrásait.
Szerző(k): Szabó DánielNem tartják elfogadhatónak a magyar kormány által a jogállamisági eljárás lezárására tett lépéseket az Európai Parlament jelentéstevői. Úgy látják, hogy a demokratikus rendszerek védelmére nem elégségesek a magyar lépések, de még a korrupció visszaszorítására sem biztos, hogy alkalmasak. Azt kérik, hogy az Európai Bizottság továbbra se fizesse ki a kohéziós források 65 százalékát az Orbán-kormánynak még két éven keresztül. Az az álláspontjuk, hogy Brüsszel nem tehetne olyan javaslatot az Európai Tanácsnak, ami kifizetéssel jár.
Szerző(k): Szabó DánielAz elmúlt két hónapban a magyar kormány kommunikációja a jogállamisági mechanizmus kapcsán egy szinusz-görbét írt le: október elején a kabinet több tagja is üdvözölte, hogy az Európai Bizottság csak ideiglenes felfüggesztést javasolt a magyar uniós forrásoknál. Aztán október végére Orbán Viktor is arról beszélt, hogy Brüsszel új követelésekkel áll majd elő. Bizottsági forrásaink szerint először meglepődtek az újabb támadásokon, aztán az új magyar törvények gyorsan világossá tették, miből is lehetnek konfliktusok.
Szerző(k): Szabó DánielMagyarország terveit még mindig nem fogadta el az Európai Bizottság a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz forrásaira vonatkozóan, de még így is van négy ország az EU-ban, amelyekhez nem érkezett utalás. Bulgária, Svédország és Írország helyzete azonban egészen más, mert még fizetési igénnyel sem álltak elő. Miközben a magyar költségvetést szorítja a határidő.
Szerző(k): Szabó DánielMár november közepén megkezdheti működését az új korrupcióellenes magyar szerv, az Integritás Hatóság. A testület felállítását a magyar kormány az Európai Bizottság felé is vállalta, hogy a jogállamisági eljárásban felfüggesztett magyar kohéziós támogatások kifizetése megindulhasson. Navracsics Tibor EU-ügyi miniszter reméli, hogy az év végére jöhetnek a brüsszeli utalások.
Szerző(k): Szabó DánielOrbán Viktor magyar miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a magyar kormány teljesíti az Európai Bizottság kéréseit, hogy a jogállamisági eljárás miatt felfüggesztett támogatásokat feloldják. Azonban a kormányfő úgy véli, hogy Brüsszel további kérésekkel áll majd elő.
Szerző(k): Szabó DánielA Magyarország ellen áprilisban formálisan megindított jogállamisági eljárás októberre révbe ért: az Európai Tanácsban a pénzügyminiszterek elfogadták az Európai Bizottság javaslatát, hogy meghosszabbítják a vizsgálati időszakot.
Szerző(k): Szabó DánielVeszélybe került a helyreállítási alapból származó 35,4 milliárd euró, és a kohéziós alapból érkező 76,5 milliárd euró lehívhatósága is. A kormánypárti lengyel bíráknak továbbra is van lehetősége beülni a legfelsőbb bíróságba, ez nem tetszik a Bizottságnak. Kaczyński perre vinné az ügyet
Szerző(k): Vámosi ÁgostonAz Európai Unió tagállamai további két hónapot adtak Magyarországnak, hogy teljesítse a korrupció visszaszorítására vonatkozó követeléseket, mielőtt döntenének arról, hogy a blokk visszatartsa-e a több milliárd eurós finanszírozáshoz való hozzáférést. Részben korábban jött a döntés, mint várták, részben viszont jogi okokból kitolódhat a források folyósítása.
Szerző(k): Szabó Dániel