Magyarország a közép és kelet- európai régió országai között, a negyedik legmagasabb kitettségi rátával rendelkezik, Csehország, Észtország és Litvánia után, és mérsékelt kiberbiztonsági kockázatnak van kitéve, de még így is sokan válnak banki csalások áldozatává. 2025-től jön a Központi Visszaélésszűrő Rendszer, ami megállíthatja a hekkerek által indított tranzakciókat.
Szerző(k): Koncsek RitaAz Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) és az a OTP Bank együttműködési megállapodást kötött az online csalások megelőzés és sikeres védelme érdekében. Az Economx érdeklődésére az ORFK közölte azt is, reményeik szerint ez egy minta lesz a bankszektor többi szereplője számára.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaCsak a szerencsén múlott, ha eddig nem lopták el az adatait. Egy friss elemzés szerint az 123456 a leggyakrabban használt jelszó a világon. A leggyengébb jelszavak között szerepel még ennek a némileg továbbfejlesztett változata, az 1234567, valamint a hasonlóan rafinált admin is.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsLeállt a világ egyik legnagyobb logisztikai vállalata, teljesen újra kell indítani a működését.
Szerző(k): Zádori BenceA kiberbűnözés évente több száz milliárd dolláros kárt okoz a német gazdaságban, ahol a geopolitikai feszültségekkel terhelt internetbiztonság védelme létfontosságú a cégeknek. A nemzetközi informatikai szektor már felfigyelt rá, hogy egy feltörekvő németországi startup cég a technológiai megoldások helyett – a pszichológia elvei alapján – inkább az embert teszi a kibervédelem kulcsfigurájává.
Szerző(k): Thurzó KatalinA kiberbűnözők az okosotthonok által nyújtott lehetőségeket leginkább a rendszer leggyengébb elemein keresztül használják ki. Ezek pedig általában azok az eszközök, amelyek védelmére a legkevesebb figyelmet fordítjuk – hívta fel a figyelmet az Economxnak nyilatkozó szakértő. A kiskaput sokszor a nem megfelelő gyártói kialakítás biztosítja, sok más esetben azonban a saját felelőtlenségünk.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennKözép-Európában Magyarországon nőtt a negyedik legintenzívebben a visszaélések száma. Az átutalási csalások elkövetési értéke 200 százalékkal emelkedett, míg korábban 2016 és 2019 között a csalások értéke egymilliárd forint alatt volt évente, 2020 második felére 1,7 milliárd forint fölé szökött, 2023-ra elérte a 8 milliárd forintot.
Szerző(k): Koncsek RitaÚj adathalász módszer ütötte fel a fejét: az úgynevezett kvishing a QR-kódokon keresztül pályázik a féltett titkainkra.
Szerző(k): Zádori BenceA hazai kibervédelem vezetője arra figyelmezteti a cégeket, hogy nem az a kérdés, hogy meg fognak-e hekkelni, az sem kérdés, hogy mikor, mert ez előbb-utóbb bekövetkezik, hanem hogy mennyire vagyunk erre felkészültek.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba