Új formátumot kezdünk el használni a Napi.hu honlapján: kamerákkal kiegészített podcastfelvételek segítségével próbálunk válaszokat találni aktuális gazdasági, pénzügyi, energetikai, üzleti témákban. Az első alkalommal arra vállalkoztunk, hogy érthetőbbé tegyük, mi is történik a szénnel? Hogy valóban reális-e a döntés, hogy 200 évnyi közös történelemírás után nyugdíjba küldi a szenet az emberiség.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Himalája gleccsereinek gyorsuló olvadása emberek millióinak vízellátását fenyegeti Ázsiában - figyelmeztet a Leedsi Egyetem új kutatása.
Szerző(k): Szász PéterA klímakatasztrófa veszélye véget vet a nemzeti szuverenitás közel négyszáz éves fogalmának, például azért, mert olyan kiforgatott helyzetekhez vezethet, amelyekben egyes országok bár nem éri támadás őket, mégis önvédelemből támadhatnak meg másokat. A hivatkozás az ecoöngyilkosság megelőzése lehet.
Szerző(k): Komócsin SándorA laikusként „fenyőfának” nevezett fajok nem őshonosak hazánkban, fenyveseinket gazdasági okból és a Kárpátok iránti nosztalgia okán ültették. Most úgy tűnik, a klímaváltozás eltörli őket Magyarországról - írja a 24.hu.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAz erdőtelepítés mára a klíma megóvásának központi kérdésévé vált, azonban az ökológusok figyelmeztetnek: hiába a jó szándék, a nem kellő körültekintéssel végzett beavatkozás több kárral járhat, mint haszonnal.
Szerző(k): Tér Diána2021 nyara azon európaiaknak is ízelítőt adott a klímaváltozás hatásaiból, akik eddig szkeptikusan szemlélték az erről szóló híreket, vagy ha el is hitték, hogy a szén-dioxid-kibocsátásnak éghajlatalakító hatása van, nem gondolták, hogy az ő életüket is befolyásolhatja. A kontinenst rövid idő alatt hőhullámok, erdőtüzek, illetve komoly mennyiségű csapadék és azok nyomán kialakult árvizek sújtották. Az előrejelzések szerint pedig a környezeti anomáliák a jövőben még erősebbek lesznek.
Szerző(k): Szász PéterKözéleti személyek egy csoportja a globális katonai kiadások csökkentését javasolja, ami forrást teremthetne egy az ENSZ keretében működő szegénység- és járványellenes, illetve klímavédelmi alap felállítására.
Szerző(k): Komócsin SándorMarian Salzman, a világ egyik meghatározó globális trendkutatója - aki egyben a Philip Morris International (PMI) globális kommunikációért felelős alelnöke is - úgy véli, hogy három fő trend lesz befolyással az emberiség közeli jövőjére. Ezek a járvány, a klímaváltozás és a társadalmi polarizáció köré csoportosulnak.
Szerző(k): Szász PéterSorsfordító megállapodások, nagy ígéretek. A glasgow-i klímacsúcs ugyan számos nyitott mondat végére pontot tett, de a legfontosabb és egyben legkisebb lépéseket mégsem győzték hangsúlyozni. Mégpedig azt, hogy minden kicsiben kezdődik és nagyban végződik. A környezetvédelem jegyében és a zöldebb, élhetőbb jövő érdekében ugyanis fontos lenne a berögződött szokásokat a mikrokörnyezetekben is megváltoztatni. Ehhez viszont nemenként, korcsoportonként és iskolázottságtól függően máshogy állnak a magyarok - derül ki a Napi.hu számára a Pulzus Kutató által készített friss közvélemény-kutatásból.
Szerző(k): Tér Diána