Masako hercegnő gyermekének megszületése ellenére a tokiói tőzsde nem ünnepelt: a Nikkei-225 326,8 ponttal (3,1 százalék) 10370,6 pontra zuhant, mert az erősödő jen és a hitelkockázatot övező hangulat rányomta bélyegét a kereskedésre. Az Enron-sokk nyomán a bankrészvények és a nagy brókercégek gyengültek, az UFJ Holdings 9,8 százalékkal zuhanva történelmi mélypontra esett. A jen a tech nagyágyúkat nyomta lefelé, a NEC 3,4, a TDK 5,3 százalékkal lett könnyebb.
Szerző(k): Bana PéterA politikai kockázat, valamint a munkaerőköltség növekedése miatt csökkenhet Magyarország vonzereje a külföldi befektetők szemében – áll az Economist Intelligence Unit (EIU) kelet-európai befektetésekről készült tanulmányában. A jelentéssel kapcsolatban egyes szakértők megjegyezték: az EIU más kutatóintézeteknél általában pesszimistábban ítéli meg a magyar gazdaság helyzetét.
Szerző(k): NAPIA két nagy tőzsdei gyógyszergyártó exportjának nagyjából egyforma hányadát, négyötödét számolják el dollárban. A Richter és az Egis abban is hasonlít, hogy a normál működéstől idegen árfolyamkockázatot már régóta igyekeznek kiküszöbölni, de a fedezeti stratégiákban akad némi eltérés. Az eddigiek alapján úgy tűnik, a Richter stratégiája sikeresebb, az Egis részvényesei viszont az euró erősödésén ténylegesen nyerhetnek, igaz, a dollárgyengülésre ennél egyszerűbben is lehet fogadni. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.
Szerző(k): NAPI