Jelen állás szerint a Donald Tusk vezette Polgári Platformnak lehet a legnagyobb esélye a kormányalakításra Lengyelországban. Az exit poll eredmények persze nem tekinthetők igazán megbízhatónak, így az ünnepléssel és a szövetségesek egy kalap alá vételével meg kell várniuk a hivatalos eredmények közzétételét. Ahogy a magyar kormány is ráér akkor gyászolni a szövetséges kudarcát, mikor az már biztossá válik. Ráadásul nem is feltétlenül veszít sokat az Orbán-kabinet.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA három új szlovákiai kormánypárt már le is osztotta egymás közt a tárcákat.
Szerző(k): EconomxPedro Sánchez szocialista pártvezető tisztában van vele, hogy elsősorban a katalán képviselőkön múlik, élni tud-e a kormányalakítási lehetőséggel. Katalónia elsődleges követelése a támogatásukhoz az, hogy kapjanak teljes amnesztiát a 2017-es függetlenségi ügyek kapcsán elítélt vagy eljárás alatt álló személyek, köztük Carles Puigdemont korábbi katalán elnök. A végső soron függetlenségről álmodozó régió vezetői októberben szavaznak arról, támogatják-e Sánchezt.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennMagyarország kormánya örömmel konstatálta, hogy a szövetségesüknek számító Robert Fico és a mögötte álló Irány – Szlovák Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt aratott győzelmet a szombati szlovákiai választásokon. Közben még csak az sem tekinthető biztosnak, hogy ez a politikai erő alakíthat végül kormányt. Elképzelhető, hogy a királycsináló szerepében a harmadik helyezett Hlas végül nem is régi szövetségese felé hajlik majd. Kérdés, hogy az elszámoltatástól való félelmében hazatér-e a tékozló fiú vagy inkább amnesztiát harcol ki magának a liberálisoknál.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz olaszok és a németek a bevándorlási kérdéseken hajba kaptak. A római kormány a brüsszeli korlátokat is feszegeti, növelték ugyanis az állami kiadásokat, ezzel pedig azt is bevállalták, hogy a vártnál nagyobb lesz idén és jövőre is a vártnál a költségvetési deficit. A spanyol konzervatív párt pedig nem tudott élni a kormányalakítási lehetőséggel. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxAz elmúlt héten publikált közvélemény-kutatási adatokból mindössze az világos, hogy nagyon szoros a verseny az élen a szlovákiai parlamenti választáson ringbe lépő pártok között. A Robert Fico által vezetett Smer-SD és a liberális PS vív az elsőségért, de jelen állás szerint a borítékolható, hogy patthelyzet alakulhat ki a voksolás követően.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennMegkezdődött a kormányalakítási végjáték a spanyol konzervatív párt számára. Kétnapos parlamenti vitát követően szerdán, majd pénteken derül ki, hogy meglesz-e a támogatottság az abszolút vagy az egyszerű többséghez. Jelen állás szerint még az utóbbi megszerzésére sincs túl sok esélyük.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennNem is kérdés, hogy a közéletben hét legtöbbet taglalt híre az volt, hogy meghalt a Wagner-vezér Jevgenyij Prigozsin. A repülőgép-szerencsétlenség körülményei egyelőre tisztázatlanok, a hivatalos orosz és nemzetközi vizsgálatokat elindították az ügyben. Közben India űrsikert ért el, a spanyol konzervatívok pedig szinte biztosan bukásra ítélt kormányalakítási megbízást kaptak. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxA hagyományoknak megfelelően első körben a választások győztesét Alberto Núñez Feijóo néppárti vezetőt bízta meg a kormányalakítással VI. Fülöp spanyol király. Elemzők azonban csak csekély esélyt látnak arra, hogy a konzervatív párt a parlamenti többséghez elegendő mandátummal rendelkező politikai erőt tudna maga köré gyűjteni.
Szerző(k): Economx