Az MNB visszavonta a Holmium Work-Out Zrt. hitel- és pénzkölcsön nyújtására, illetve követelésvásárlásra vonatkozó engedélyét és elrendelte a pénzügyi vállalkozás végelszámolását. Az intézkedés oka többek között, az, hogy a pénzügyi vállalkozás nem felel meg a hitelintézeti törvény prudens működést meghatározó előírásainak.
Szerző(k): Herman BernadettNagy mértékben, a tavalyi - a járvány miatt korlátozásokkal sújtott évben mért - 46 százalékról idén 34 százalékra csökkent a lejárt vállalatközi (B2B) számlatartozások állománya Magyarországon. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító elemzésében. Csökkent a 90 napon túli tartozások aránya is. A felmérésben ezúttal az élelmiszeripar, a tartós fogyasztási cikkek és az acél-fémipar cégeit kérdezték meg.
Szerző(k): Domokos ErikaA mostani többszörösére ugrik a nemteljesítő hitelek aránya ahogy a végéhez közeledik a hitelezési moratórium. Az EOS követeléskezelő várakozása szerint annyiban szerencsés a helyzet, hogy ez kezelhető lesz a picnak, nem lesz ismét egy válságközeli 20 százalékos arány a nemteljesítések között.
Szerző(k): Rácz GergőA késedelmes fizetés és a lánctartozás jelenleg a hazai gazdaság egyik legégetőbb problémája. A vállalkozások csaknem kétharmadának van legalább egy olyan üzleti partnere, amelyik késve fizet. Az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője néhány praktikus megoldásra hívja fel a figyelmet, amivel elkerülhetők, illetve megoldhatók a lánctartozás okozta nehézségek.
Szerző(k): Molnár CsabaJúliustól hatályba lép a szerkezetátalakításról szóló törvény, amely a nehéz pénzügyi helyzetbe került vállalkozásoknak nyújthat mentőövet: az új cégmentő eljárás a csődeljárás alternatívája lehet. Az Euler Hermes szakértője szerint jó irányba tett lépés a jogszabály, de kérdéses, hogy képes lesz-e orvosolni a magyarországi csődeljárások legfőbb problémáit: biztosítani a cégek túlélését és védeni a beszállító hitelezők érdekeit.
Szerző(k): Domokos ErikaTöbb mint 430 ezer fizetési meghagyást bocsátottak ki tavaly lejárt tartozások – például ki nem fizetett rezsiszámlák, közös költség vagy szerzői jogdíjak – miatt Magyarországon, kevesebbet mint 2019-ben. A csökkenés oka, hogy 2020 második negyedévében, a járvány első hulláma idején, csak nagyjából feleannyi eljárást indítottak, mint a korábbi években. A harmadik és a negyedik negyedévben viszont már újra elérte a fizetési meghagyások száma az átlagot.
Szerző(k): Herman BernadettEgyedüli ajánlattevőként a Magyar Posta tulajdonában lévő Díjbeszedő Holding Zrt. és Díjbeszedő Faktorház Zrt. végezhet számlázást és vehet követelést az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-től, nettó 3 milliárd 646 millió forintért.
Szerző(k): Németh GézaA fővárosi csatornadíjak számlázását és az ügyfélszolgálatot a Díjbeszedő Holding Zrt. látja el, nettó 1 milliárd 165 millió forintért, míg a követelések vásárlását a Díjbeszedő Holding Zrt. és a Díjbeszedő Faktorház Zrt. együtt végezheti, nettó 1 milliárd 345 millió forintért. A kettő együtt 2 milliárd 510 millió forintot tesz ki.
Szerző(k): Németh GézaMintegy 50 milliárd forint szemétdíjat követel a lakosságtól a kukaholding, miközben nem tartotta be a számviteli törvényt és a NAV is feltárt 359 millió forint áfa adókülönbözetet az állami cégnél. Az elkészült 2018-as beszámoló szerint nőtt az NHKV bevétele, nyereséggel zártak, de a saját tőke mínusz 23,4 milliárd forintra zuhant.
Szerző(k): Vég Márton