Az ország legnagyobb energetikai csoportja, a Mol Nyrt. megerősítette, hogy megkezdte az előkészítését annak, hogy a finomítók képesek legyenek alternatív nyersolaj feldolgozására. Korábban energiapiaci szakértők bírálták az olajtársaságot, hogy csak az olcsó Ural-árfolyamok miatt nem vált más típusú termékekre. A vállalat szerint viszont hosszú és drága folyamat az átállás. Most mégis lépnek.
Szerző(k): Szabó DánielKína 25,6 millió tonna kőolajat importált Oroszországból az idei első négy hónapban, 7,4 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban, ugyanakkor a vásárolt energiahordozóért 40 százalékkal többet, 17,11 milliárd dollárt fizetett - derül ki a kínai vámhivatal adataiból.
Szerző(k): Tér DiánaSajtóinformációk szerint Kína és Oroszország a olajszállítások bővítéséről tárgyal. Kína stratégiai tartalékai bővítésére használhatja ki azt a helyzetet, hogy orosz olaj iránt visszaesik az európai kereslet.
Szerző(k): Komócsin SándorOroszország valószínűleg végleg kikerül a globális energiapiacokról, amint Európa az ország kőolaj- és földgázszállítása nélkül is működhet - mondták vezető energetikai vezetők a Business Insider szerint.
Szerző(k): Szabó DánielA pénzügyminiszter szerdán nyújtja be javaslatát a kormánynak a Szlovákiában feldolgozott orosz nyersolajra kivetett adó bevezetéséről - írja az újszó.com.
Szerző(k): K. Kiss GergelyA rubel ugyan a bankközi piacon elvileg nagyon jól szerepelt az elmúlt időszakban csak éppen ezen az áron nem lehet érte dollárt venni Oroszországban. Szovjet időket idéző állapotok az orosz valutapiacon.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásEgyelőre nem került ki az EU legújabb Oroszország elleni szankciós csomagjából az olajembargó, annak ellenére, hogy a magyar kormány vétóval fenyeget e miatt az intézkedés miatt.
Szerző(k): Komócsin SándorNyílt levélben kéri a Levegő Munkacsoport, a Greenpeace Magyarország, a Járókelő Egyesület, az EcosystemEvaluation, az Ökotárs Alapítvány, a Nők a Balatonért Egyesület, az Újlipótváros Szuperblokk, a Védegylet és a Velo Budapest a budapesti önkormányzatokat a kőolajfelhasználás csökkentésének elősegítésére.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz elmúlt hetekben az Európai Unió által tervezett orosz olajra kivetendő embargó miatt szakértők kritizálták a magyar kormányt és a Mol-csoportot is, mondván, hogy a finomítók átállítása másfajta alapanyagra nem jelent akkora kihívást. Miközben az olcsó orosz olaj ára jóval alacsonyabb a Brenténél, viszont a Mol szerint a váltás nem a profit, hanem az olaj fém- és nitrogénszenyezettsége, valamint a betáplálási csatornák fejlesztése miatt nehézkes.
Szerző(k): Szabó Dániel