Az Európai Bizottság elnöke Budapesten vacsorázott a magyar kormányfővel, és szűkszavúan, de arról számolt be, hogy volt értelme a találkozónak, ugyanakkor hozzátette: további munkára van szükség. A téma természetesen az Oroszország elleni szankciók és az energiabiztonság volt. Szijjártó Péter külügyminiszter is megerősítette: történt némi előrelépés, de sok dolgot kell még megbeszélni, hogy Magyarország változtasson az álláspontján.
Szerző(k): K. Kiss GergelyHétfőn délután Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Magyarországra utazik, hogy találkozzon Orbán Viktor miniszterelnökkel és megvitassa az unió újabb, az ukrajnai háború miatt Oroszországgal szemben javasolt, hatodik szankciós csomagjának részleteit, köztük az orosz olajimport tilalmát.
Szerző(k): Domokos ErikaHa történetesen kapnánk több évet az átállásra, még akkor is megsínylené a hazai gazdaság a váltást egy szakértői állásfoglalás szerint.
Szerző(k): Rácz GergőA G7 országok (Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság és Egyesült Államok) képviselői videóhívásban találkoztak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel vasárnap; közölték: megerősítik Oroszország gazdasági elszigetelését, többek közt fokozatosan kivezetik vagy megtiltják az orosz olaj importját.
Szerző(k): Domokos ErikaA tagállamokat tömörítő Európai Unió Tanácsa egységes az Oroszországgal szemben bevezetni tervezett hatodik szankciócsomag elfogadásának szükségességét illetően - közölte közös közleményben az uniós tanács és az Európai Bizottság vasárnap. A tanács 27 tagja hétfőn folytatja a tárgyalásokat, a magyar kormány miatt nem jött létre megállapodás a hétvégén az olajembargó ügyében. Az Eurologus ugyanakkor úgy értesült, sikerült előrelépni azzal kapcsolatban, hogy az orosz vezetékes olajat kiváltani nem képes országokat a többi tagállam és az EU hogyan segítheti.
Szerző(k): Domokos ErikaÁprilisban az orosz pénzügyminisztérium által becsültnél több mint 133 milliárd rubellel (725 milliárd forinttal) kevesebb volt az orosz olaj- és földgázipari bevétel. Májusra ugyanakkor többletbevételt jósolnak.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz Európai Bizottság javaslatát annyiban megváltoztatnák, hogy Magyarország és Szlovákia 2023 vége helyett 2024 végéig haladékot kapna, hogy az orosz kőolajimport-tilalomhoz alkalmazkodni tudjon - adta hírül a Reuters.
Szerző(k): Ambrus-Nagy BoglárkaHamis érvekre hivatkozva vétózná meg a kormány az uniós orosz energiaembargót, csak hogy a Mol nyereségét ne veszélyeztesse semmi, amit az olcsó orosz olajon zsebel be - véli a Greenpeace Magyarország. A Mol-csoport ma megjelent első negyedéves pénzügyi jelentéséből kiderül, hogy 38 százalékkal növekedett a profitja (271 milliárd forintra) 2021 első három hónapjához képest. A magyar kormány gazdasági szempontokra hivatkozva akar vétózni, pedig Brüsszel 2024-ig haladékot is adna Magyarországnak az átállásra. A Greenpeace szerint morálisan vállalhatatlan a lépés, és klímavédelmi szempontból is a takarékosság lenne az egyetlen út előre.
Szerző(k): Domokos ErikaA kormány korábban is világossá tette, hogy nem tudja támogatni ebben a formában az orosz energiahordozókat érintő szankciókat, ezt Orbán Viktor miniszterelnök egyértelművé tette az Európai Bizottság elnökének írt csütörtöki levelében - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kormány ugyanakkor tárgyalni akar az Európai Bizottsággal, és az átállás költségeinek megtérítését várja el az EU-tól.
Szerző(k): Domokos Erika