Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) bejelentette, hogy sürgős lépéseket tervez annak érdekében, hogy az mRNS vakcinák - Pfizer, Moderna - alkalmazási előírását kiegészítsék a kamaszok és fiatal felnőttek körében nagyon ritkán előforduló szívizomgyulladás kockázatára utaló figyelmeztetéssel.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pénteken bejelentette, hogy az brit-svéd AstraZeneca gyógyszervállalat koronavírus-elleni oltóanyag mellékhatásként kapilláris szivárgási szindrómát okozhat, ezért nem javasolja használatát azok számára, akiknél a jelenség már korábban is fellépett - idézi az MTI hírét a 444.hu.
Szerző(k): Szepesi AnitaNémet kutatók úgy vélik, rájöttek, mi okozza egyes koronavírus-oltások esetén ritka mellékhatásként a vérrögképződést. Ez áttörés a vakcinák biztonsága szempontjából, mert hiába teljesül nagyon ritkán ez a lehetőség, aláássa az oltások iránti bizalmat.
Szerző(k): Komócsin SándorAngliában már egy ideje vizsgálják, hogy mi történik, ha a Pfizer/BioNTech és az AstraZeneca Covid-elleni oltásait vegyesen adják be. Ennek a vizsgálatnak most közölték a kezdeti mellékhatás/biztonságossági adatait a Lancet című tekintélyes tudományos folyóiratban.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaNem maradt hatás nélküli az európaiakra, hogy az AstraZeneca koronavírus-oltásának felhasználását több európai uniós tagállam is felfüggesztette. Ami azt illeti, elég riasztó az ügy újabb "mellékhatása".
Szerző(k): Komócsin SándorAz európai gyógyszerfelügyelet közölte, hogy felfüggeszti a használatra való korlátozást, vagyis mostantól az EU-ban is beadhatják a Johnson & Johnson vakcináját, de azt is jelezték, hogy lehetséges kapcsolat a beadása és ritka vérrögképződési esetek között. A szervezet hangsúlyozta, hogy az oltás előnyei összességében meghaladják a kockázatokat. Nagyon ritkán okozott veszélyes tüneteket, az Egyesült Államokban kilenc oltási reakciós esetnél csak egy érintett halt meg.
Szerző(k): Szabó DánielOroszországban nemrégiben négy ember halt meg röviddel a Szputnyik V korona elleni oltás beadása után, eddig nem jelentett esetekben, amelyeket az uniós szabályozó hatóság, az amszterdami Európai Gyógyszerügynökség (EMA) "komolyan vesz". A szervezet jelenleg is vizsgálja, hogy uniós engedélyt adjon a készítmény használatára, amelyet Magyarországon már használnak. Szlovákia ugyan rendelt belőle, de az ottani hatóságok hiányosnak tartják az orosz dokumentációt, amire a gyártó vissza is követelt magának 200 ezer adag vakcinát.
Szerző(k): Szabó DánielA kínai gyártmányú Sinopharm-vakcina esetében Szerbiában egyre jobban kirajzolódik, hogy sokaknál egyáltalán nem indítja be az antitest-termelést, mostanra pedig azt sejtik, hogy mely csoportok a leginkább érintettek. Valószínű, hogy idővel mindenkinél és más készítményeknél is szükség lehet egy ismétlőoltásra. Magyarországon már több mint félmillió ember kapott a legdrágábban beszerzett oltásból.
Szerző(k): Szabó Dániel