Jelentős különbségek vannak a magyar és a lengyel élelmiszerárak között. Az itthoni árak néhány esetben 30-40 százalékkal drágábbak. Szakértők szerint ez azért van, mert a hazai mezőgazdaság termelékenysége elmarad a vezető európai országokétól, de még a középmezőnybe tartozó lengyeltől is.
Szerző(k): Sz.Horváth ZsoltA MOSZ megkongatta a vészharangot, a tavalyi aszályos időszak miatt ezer milliárd forint kár érte a gazdákat, a kárenyhítésre pedig csupán 31,5 milliárd forint állt rendelkezésre. A szövetség szerint ha nem lesz megoldás, akkor az állattenyésztés után a növénytermesztés is lejtőre kerül.
Szerző(k): EconomxEbben az évben megállhat az élelmiszerárak növekedése, a normális piaci elvek alapján újra a vevőkért folytatott harc alakítja majd az árakat. Nagy István agrárminiszter szerint tovább kell folytatni a magyar vidék megújítását, a kormányzat több mint 285 milliárd forintot fordít a vidéki települések infrastruktúrájának és vidéki vállalkozások fejlesztésére.
Szerző(k): Sz.Horváth ZsoltAz uniós kukoricatermés 25 százalékkal lett rosszabb az előző évinél, mindössze 50 millió tonna lett, kevesebb, mint a betakarított árpa. Utóbbiból júliustól december végéig 1,3 millió tonna az unióba.
Szerző(k): Gecsei ÁdámA nyári aszály után a téli fagyok újabb példátlan pusztítást okozhatnak a nyugat-európai mezőgazdaságban. A gazdák pedig jobb híján reménykednek abban, hogy a növények elég erősnek bizonyulnak.
Szerző(k): Nagy KristófA gabonafélék, a tojás és a tej ára emelkedett tavaly a legjobban a mezőgazdasági alapanyagok közül az Európai Unióban, de a gyümölcsök kivételével minden megdrágult. Magyarországon nemcsak az élelmiszerek, de az alapanyagok drágulása is jócskán meghaladta az EU többi országát. Ennek pontos okaira ugyanakkor nem adnak magyarázatot a világpiaci folyamatok.
Szerző(k): Nagy KristófMalajzia leállíthatja az Európai Unióba irányuló pálmaolaj exportját – így tiltakozva egy uniós szabályozás ellen. Mindez azért lehet problémás, mert a pálmaolajat az élelmiszer- és kozmetikaipar is nagyüzemben használja.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsVárhatóan nem vonja vissza az Egyesült Államokban a spanyol érett olajbogyóra 2018-ban kivetett importvámokat, noha a Kereskedelmi Világszervezet tavalyi határozata szerint bevezetésük nemzetközi egyezménybe ütközik, ráadásul hibás számításon alapul. A vita komoly károkat okozott a spanyol olívatermesztésnek, hosszabb távon pedig akár veszélybe is sodorhatja az EU Közös Agrárpolitikájának nemzetközi elfogadottságát is.
Szerző(k): Nagy KristófPótlólagos termőföld területek nélkül nem lehet kielégíteni a növekvő globális élelmiszer-igényeket. Kínára ez különösen igaz: Amerikában már többszázezer hektár került a birtokába, de már Ukrajna termőföldjeinek 10 százalékát is a birtokában van. További 4 millió hektárt kellene megszereznie, hogy a saját igényeit ki tudja elégíteni.
Szerző(k): Hegedűs Szabolcs