A következő hétéves költségvetés forrásainak lehívásához szükséges Partnerségi megállapodást is csak ősszel nyújthatja be a kormány, ami miatt az uniós büdzséből Magyarországnak járó források is később érkezhetnek - értesült a Népszava.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA kormány forráshiányra hivatkozva koncesszióba adná az autópályák építését és üzemeltetését is Magyarországon. A lépés azért is érdekes, mert Orbán Viktor miniszterelnökként első kormányzása alatt még elutasította az ilyen rendszert.
Szerző(k): Németh GézaMost, hogy végre van új hétéves költségvetése az EU-nak, a magyar kormány is bőszen nekilátott azok elköltésének megtervezéséhez. Az első tervek már el is készültek. Az Európai Bizottságnak e témában tartott online rendezvényén kiderült: bár az uniós forrásokhoz még vagy jó fél évig nem lehet hozzáférni, a kormány már jövő év januártól folyamatosan ír ki pályázatokat, azokat pedig a magyar költségvetés terhére finanszírozzák majd, amíg az első kifizetések meg nem érkeznek Brüsszelből.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaAz EU-csúcson megszületett a döntés a következő hétéves költségvetésről, ami azt is jelenti, hogy az uniós dötéshozók belementek a németek által kidolgozott kompromisszumos tervezetbe a jogállamisági feltételrendszerről.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaElkezdődött az uniós állam- és kormányfők kétnapos találkozója, amelyen egyebek mellett az egyik sokak által követett napirendi pont a jogállamisági kompromisszum jóváhagyása, de a megvitatandó pontok között szerepel a 2030-as klímacél, illetve a Törökország elleni szankciók. Az uniós döntéshozók ezúttal személyesen találkoznak. A csúcs előtt Orbán Viktor is nyilatkozott, és a jogállamisági kritériumokat illetően optimizmussal ment be a tárgyalóterembe.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaAz EU tagállamai keddig adtak határidőt a magyar és lengyel kormányfőnek, hogy tisztázzák álláspontjukat vétóügyben, mellyel az EU következő hétéves költségvetését és a jövőre induló helyreállítási alapot blokkolják. Orbán és Morawiecki egyelőre elszántnak látszanak, annak ellenére, hogy egyikőjük sem élvezi állampolgáraik többségének támogatottságát ez ügyben. Közben az Európai Bizottság számszerűsítette, hogy Magyarország mekkora összegről "mondana le" a vétóval. Ez mintegy 18 milliárd eurónyi forrást, azaz a jelenlegi árfolyamon 6480 milliárd forintot jelentene, aminek elköltésére mellesleg már be is adta a magyar kormány a terveket.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaVasárnap több külföldi lap is foglalkozott Magyarországgal, különösen a jogállamisági felétel miatt belengetett magyar-lengyel vétóval. Többek között ezúttal a német nagyvállalatok is igen egyértelműen megüzenték a két uniós ország kormányának: álljanak el a vétótól!
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaOrbán Viktor miniszterelnök szerdai bejelentése ellenére a kormány igenis számít az uniós válságkezelő alapból lehívható vissza nem térítendő forrásokra és a hitelre is, sőt, a magyar kabinet az ehhez szükséges helyreállítási tervet is benyújtotta már Brüsszelnek - legalábbis ez derült ki egy, az Európai Bizottság által szervezett online beszélgetésből.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaKedd reggelre előkerültek olyan ötletek, amelyekkel meg lehetne kerülni a magyar-lengyel vétót, így anélkül is lenne jogállamisági mechanizmus, hogy a két ország hozzájárulna ehhez. A jövő évi költségvetés viszont már más tészta, az továbbra is függőben maradna, ami viszont senkinek sem lenne jó.
Szerző(k): Szabó Zsuzsanna