Gyakorlatilag nincs olyan ágazat az országban, ahol ne lennének folyamatban az egyeztetések a fizetések emeléséről. Ezeknek a tárgyalásoknak a sikere ugyanakkor még kérdéses: az állami cégeknél a kezdeti lendület után holtpontra jutottak az egyeztetések, míg a fővárosi cégek többségénél már megvan az alku. A versenyszférában a társaságok nagy része tavasszal változtat a béreken, ám a meghatározó munkáltatóknál már folynak az egyeztetések, a tapasztalatok jobbak, mint korábban.
Szerző(k): Nagy KristófJanuárban már aligha lesz megállapodás az állami közszolgáltató cégeknél a fizetések idei rendezéséről, noha a vasútnál, a Volánnál, a postánál, és a közműszektorban is gyors bértárgyalásokra készültek a képviseletek és a munkáltatók. Most úgy tűnik, hogy holtpontra jutottak az egyeztetések, noha az országos érdekegyeztető fórumon elhangzott elvekkel mindenki egyetértett. Lázár János kezében lehet a megoldás?
Szerző(k): Nagy KristófIdén nem voltak adottak a feltételek egy újabb hosszú távú bérmegállapodás megkötésére, ugyanakkor 2024-től több jel is arra utal, hogy ismét több évre rendeznék a minimálbér és a bérminimum emelését a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány. Az előrejelzésekből már most látható, menyivel nőhet a minimálbér 2024-ben.
Szerző(k): Nagy KristófHivatalosan is megegyeztek a szociális partnerek a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi összegéről, valamint a szakszervezetek és a munkáltatók által kért egyéb vállalásokról. A minimálbér jövőre 16 százalékkal nő, a garantált bérminimum 14 százalékkal emelkedik. A megállapodást év közben felülvizsgálják a felek, amennyiben az infláció változása ezt indokolttá teszi. A munkáltatói terhek nem nőnek 2023-ban.
Szerző(k): Nagy KristófAz eddigiektől eltérő, merőben új javaslat kerülhet az asztalra a minimálbér és garantált bérminimum jövő évi összegéről zajló tárgyalások következő fordulóján – tudta meg a Napi.hu. A szakszervezetek és a munkáltatóik között formálódó kompromisszum lényege, hogy a vállalkozásoknak nagyobb bérteher-növekedést jelentő bérminimum 2023-ban két lépcsőben – januárban, majd júliusban – emelkedne, így elérve a második félévtől legalább a bruttó 300 ezer forintot. Ebben az esetben ugyanakkor a minimálbér akár 17 százalékkal is nőhet.
Szerző(k): Nagy KristófMár javában zajlanak a tárgyalások a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről. Orbán Viktor egyértelművé tette: járulékcsökkentéssel most nem tudnak hozzájárulni a bérek növekedéséhez.
Szerző(k): Horváth Tibor