Meglepő eredményt hozott a Nikkei közvéleménykutatása, amely a japán lakosságot azügyben szondázta, hogy újraindítanák-e a szigetország atomerőműveit. A többség már úgy gondolja, hogy a nukleáris reaktorokat újra kellene indítani.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMeghosszabbította két atomerőművi blokkja működését Belgium, noha korábban arról döntött a kormány, hogy 2025-ig bezárják mind a hét, ma még működő reaktort. Kettőnek most, 2035-ig mégis haladékot adtak - közölte az MTI brüsszeli tudósítója.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNoha az elmúlt, majdnem egy évtized leginkább arról szólt az ázsiai országban, hogy be kell fejezni a nukleáris ipar még nagyobbá tételéről szőtt álmokat, az új miniszterelnök, aki mögött az összes atomlobbis cég és szervezet fellelhető, megadta az új irányt: arccal az atomerőművek felé!
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Zaporozsjei Atomerőművel kapcsolatban azt jelentette az ukrán nemzeti atomenergetikai vállalat vezetője, hogy tíz, civilnek álcázott oroszt buktattak le. Közülük kettőt biztosan beazonosítottak a Roszatom magasrangú tisztségviselőiként, akik ezt követően közölték az ukránokkal, hogy az oroszok által ellenőrzés alá vont (gyakorlatilag: katonailag elfoglalt) erőmű Oroszország része, és így az orosz állami nukleáris vállalathoz tartozik. A hír nem csak az ukrán energetikai szaksajtóban, de Reutersben is megjelent. A Roszatom magyarországi sajtószolgálata az ügyben magyarázó levelet küldött a szerkesztőségünkbe.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Európia Nukleáris Társaság azonnali hatállyal kidobta a tagjai közül a Roszatomot, miután megjelentek azok a hírek, hogy az oroszok által megszállt ukrán erőművet az orosz állami vállalat a sajátjának tekinti, Oroszország részének, és át akarja venni felette a teljes irányítást.
Szerző(k): Szabó M. IstvánSzó sem lehet róla, hogy 2022 végén ne zárják be az atomerőműveket Németországban - erről döntött a kabinet. Meg arról, hogy 2024-re egy nagy kapacitású LNG terminált építenkek meg északon.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA Hanhikivi-félszigeten építendő új finn atomerőmű projektcégéből sorra kilépnének a finn vállalatok, mivel egyre inkább kétségeik vannak a beruházással kapcsolatban. Nem csak az a gondjuk, bizonytalan, valaha megépül-e az erőmű, de az sem garantált, hogy a beruházás a finn energiaszuverenitást szolgálná. Ez a beruházás volt indulásakor a magyar Paks II. projekt hivatkozási pontja, de mára, a meghatározó orosz jelenléten kívül az lett a legerősebb hasonlóság közöttük, hogy mindkét helyszínen évek óta várnak az oroszok az építkezés megkezdését lehetővé tevő létesítési engedélyre. A finnek szerint ez már az ukrán helyzet miatt nemzetbiztonsági kérdés is lehet.
Szerző(k): Szabó M. IstvánBár csupán egyetlen öregecske nukleáris blokkja van Hollandiának, de a rekord ideig alakuló új kormány úgy véli, az országnak szüksége volna még kettőre.
Szerző(k): Szabó M. IstvánTöbb mint egymillió tonna, a fukusimai atomerőmű katasztrófájának kezelése során felhasznált és szennyezett vizet engednek a tengerbe. A nukleáris létesítmény volt üzemeltetője, a katasztrófahelyzet rendezését is irányító Tepco szerint a természetbe engedett folyadék veszélytelen - ám ugyannez a cég felelős az atomerőműben történtekért, miközben az elmúlt egy évtizedben a fukusimai helyzettel kapcsolatban is sok megkérdőjelezett állítást tett már.
Szerző(k): Szabó M. István