Az autógyárak világszerte egymás elől próbálnak meg a bányákkal közvetlen megállapodásokat kötni, hogy elkerüljék a nyersanyaghiányt, amely ellehetetleníti az elektromos járművek gyártását.
Szerző(k): Horváth BalázsAz Európai Unió nem tartja a szükséges tempót ahhoz, hogy világszinten vezető szerepet tölthessen be az akkugyártás terén. Mivel a tervek szerint 2035-ig betiltják az új benzin- és dízelüzemű autók értékesítését, az akkumulátorok stratégiai jelentőségűvé váltak az unió számára, azonban Európa akkumulátoripara elmarad globális versenytársaitól.
Szerző(k): EconomxAkkumulátornyersanyag-bányákat vásárol Brazíliában a Volkswagen és a Stellantis autógyártó konszern. Mindkét vállalat az elektromos autóihoz szükséges akkumulátorok nyersanyagszükségletét kívánja biztosítani a befektetéssel.
Szerző(k): Varga CsengeAz egész világ a tisztább energiaforrások felé mozdul el, ezért a legnagyobb tét a szükséges anyagok feletti ellenőrzés lesz 2050-ig. Az Egyesült Államok nagyon akarja az ásványi anyagokat az elektromos autókhoz, ahogy mindenki más is.
Szerző(k): Horváth BalázsA legnagyobb baj, hogy bár Közép- és Kelet-Európában már 2021-ben is jelentősen megnőtt a vállalati fizetésképtelenségek száma, a tavalyi évben még ez az emelkedés is felgyorsult – derül ki a Coface oldalán megjelent elemzésből.
Szerző(k): Drávucz PéterOrosz kőolajból egyelőre nem lesz hiány Európában: a jelenlegi uniós szabályozói környezet lehetővé teszi, hogy a blokkon kívüli országok közvetítőként álljanak az EU és Oroszország közé. Így az olajimportot kevésbé igénylő India megveheti Oroszországtól a nyersanyagot és a finomított termékeket, hogy aztán drágábban értékesítse Európának.
Szerző(k): Varga CsengeAz Apple hivatalosan is hátat fordított az Orosz Föderáció területéről származó volfrámnak, aranynak és tantálnak. Mindeközben a dél-koreai Samsung továbbra is használ termékeihez orosz fémeket. Annak ellenére, hogy továbbra sem hajlandó termékeit Oroszországba szállítani.
Szerző(k): Hercsel AdélAz év második felében Berlinbe látogathat Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök miniszterei kíséretében, hogy egyeztessen az Olaf Scholz kancellár vezette német kabinettel. Hivatalos bejelentés erről egyelőre nem érkezett, sajtóinformációk szerint azonban kereskedelmi, energiaipari és klímavédelmi témák is terítékre kerülhetnek majd.
Szerző(k): EconomxKevesebb német cég küzd nyersanyaghiánnyal a legújabb beszámolók szerint, azonban ez nem jelenti a német ipar egészének fellendülését.
Szerző(k): Varga Csenge