Az orvosi etikai rendszer megújításával vissza kell állítani az orvosi szakma megbecsültségét, és a betegek számára igazságos hozzáférésen alapuló egészségügyet szükséges kialakítani - hangzott el a Magyar Orvosi Kamara (MOK) kongresszusán. A konferencián szó volt a szakmai protokollkészítésről, az egészségügyi szakképzési rendszer átalakításáról, valamint az egészségügyben dolgozók nyugdíjkorrekciójáról is.
Szerző(k): Ambrus-Nagy BoglárkaA júliusit követően novemberben szinte biztosan várható újabb nyugdíjemelési korrekció, amelynek mértéke majd szeptemberben válhat ismertté. De hogyan állapítják meg az emelések mértékét? A nyugdíjasokra vonatkozó infláció méréséről Farkas András nyugdíjszakértő írt összefoglalót.
Szerző(k): Domokos LászlóA vártán magasabb infláció miatt nagy valószínűséggel idén novemberben újabb korrekciós nyugdíjemelésre kerül sor. Az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai miatt viszont meglehet, hogy idén nem kapnak nyugdíjprémiumot az arra jogosultak - bár biztos állítást még nem lehet tenni. Annyi azonban borítékolható, hogy a tavalyi 80 ezer forintos rekordösszeget nem közelíti meg az 2022-es prémium szintje. Az alacsonyabb GDP-növekedés miatt a bónusz csak 16 ezer forint lehet, ha az optimista előrejelzéseket vesszük számba - mondta az ATV Start című műsorában Farkas András nyugdíjszakértő.
Szerző(k): K. Kiss GergelyÉgető problémák terhelik a magyar nyugdíjrendszert, amelyeket az újabb kétharmados felhatalmazást szerző kormányzat akár orvosolhatna is. Ennél nagyobb kihívás, hogy biztos forrásokat kell találni a 13. havi nyugdíj (évi 370 milliárd forint), a nők kedvezményes nyugdíja (évi 320 milliárd forint) és a megszaladó infláció miatti rendkívüli nyugdíjemelések (idén összesen akár 400 milliárd forint) finanszírozására az enélkül is súlyos hiánnyal küszködő büdzsében. Bizonyosan nem lesz egyszerű.
Szerző(k): K. Kiss GergelyReális az esélye, hogy a következő egy-két hónapban nyugdíj-kiegészítést kapnak az idősek. A Magyar Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas Tagozatának elnöke, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának alapítója szerint a kormány most mindent bevet, hogy megnyerje a nyugdíjas szavazókat, akik vegyes indexálás kivezetése miatt ellátásuk 25 százalékát veszítették el, ami közel félmillió forint veszteség egy évben.
Szerző(k): Szepesi AnitaA kormányváltást követően a társadalombiztosítás "újraépítésével" gondoskodna az Egységben Magyarországért a stabil nyugdíjakról, az egészség megőrzéséről és a gyógyításról. Az ellenzék mai tájékoztatóján kiderült, hogy megtartanák a 13. havi nyugdíjat, ismét bevezetnék nyugdíjemelésnél a vegyes indexálást, korrigálnák a kis összegű nyugdíjakat, biztosítanák a rugalmas nyugdíjba vonulás lehetőségét, munkaviszonyként ismernék el az otthonápolást, bővítenék az idősotthonok férőhelyeit és a házi segítségnyújtás szolgáltatásait.
Szerző(k): Domokos ErikaMekkora „megtakarítást” jelenthet az állam számára, hogy a vírus következtében elhunyt idősek ellátását nem kell fizetni? Simonovits András közgazdász, nyugdíjszakértő szerint arányaiban nem sokat, és sem ez, sem az állásvesztések okozta nyugdíjkiesés nem gyakorol lényeges hatást a nyugdíjrendszerre. Ezzel szemben a járvány - és a kormányzat egyes intézkedései - tovább élezik a rendszerben már eddig is jelen lévő feszültségeket, a korábbi egyensúly pedig egyre inkább felborul.
Szerző(k): K. Kiss GergelyVáltoznak a valorizációs szorzók, emelkedik a nyugdíjkorhatár, marad a Nők40, nyugdíjemelés és 13. havi nyugdíj jön. Változik az árvaellátás összege, marad a minimálnyugdíj a tízéves összegén. Év végén viszont megint pénzeső jöhet az időseknek.
Szerző(k): Szabó DánielPáratlan pénzeső figyelhető meg a nyugdíjasoknál: a magyar kormány a novemberi nyugdíjprémium mellett jövő februárban már biztosan plusz egy hónappal jutalmazza az időseket. Több mint egymillió embernek nagy segítség ez, de szigorítások nélkül nem fogja bírni a kassza – módosulhat a nők kedvezményes nyugadalmazási feltétele is, nyilatkozta Farkas András nyugdíjszakértő.
Szerző(k): K. Kiss Gergely