Mit kell tenni 2022-ben a nyugdíjkorhatár betöltésével annak, aki özvegy? Minden özvegynek kétféle nyugdíjkorhatárt kell figyelnie: egyrészt az elhunyt házastársa halálának időpontjában rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt - ezt az özvegyi nyugdíj feléledéséhez szükséges vizsgálnia. Másrészt az aktuálisan rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt, amire három szempontból is ügyelnie kell - hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő.
Szerző(k): K. Kiss GergelyHa nem csak az infláció mértékével, hanem az infláció és a nettó nemzetgazdasági átlagkereset növekedésének vegyes indexével nőttek volna a nyugdíjak, akkor az átlagnyugdíj nem 161 ezer forint, hanem több mint 200 ezer forint lehetne 2022-ben - kalkulál Farkas András nyugdíjszakértő.
Szerző(k): K. Kiss GergelyA nyugdíjszakértő részletesen is elmagyarázta, a jelenlegi nyugdíjszámítás hogyan vezet még most is elszegényedéshez, noha a "csúszdát" erősen kompenzálja a most visszaadott 13. havi ellátás.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAz idén nyugdíjba vonulók kapják meg a nyugdíjjogosultság megállapításáról szóló hatósági döntést, majd számukra nyugdíjelőleg fizetendő. Ez azonban több fontos dolgot is elérhetővé tesz. Például a nyugdíjelőleget kapó személy nyugdíjasként jogosult lesz egészségügyi ellátásra és utazási kedvezményekre is - hívja fel a figyelmet Molnárné Balogh Márta tb-szakértő.
Szerző(k): K. Kiss GergelyMennyivel számíthatnak magasabb nyugdíjra az idén nyugdíjat igénylők, mint azok, akik tavaly vagy korábban mentek nyugdíjba? Mi ennek az oka? - teszi fel a kérdést Farkas András nyugdíjszakértő.
Szerző(k): K. Kiss GergelyGondolhatnánk azt, hogy a nyugdíjkorhatár betöltéséig az öregségi teljes nyugdíj megállapításához szükséges legalább húsz év szolgálati idő megszerzése nem okoz nehézséget, mégis előfordul, hogy ez nem sikerül. Ebben az esetben lehet megoldás az öregségi résznyugdíj igénybe vétele, ha legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik az érintett személy - hívja fel a figyelmet Molnárné Balogh Márta tb-szakértő. Innen azonban nincs visszaút.
Szerző(k): K. Kiss GergelyEgyre nagyobb az igény a páneurópai nyugdíjtermékre (PEPP), ami hosszútávon segítheti, hogy az emberek megfelelő összeggel rendelkezzenek majd nyugdíjas korukban. Az EU-n belüli nyugdíjeszközök sok régi problémát megoldhatnak.
Szerző(k): Szabó DánielMekkora „megtakarítást” jelenthet az állam számára, hogy a vírus következtében elhunyt idősek ellátását nem kell fizetni? Simonovits András közgazdász, nyugdíjszakértő szerint arányaiban nem sokat, és sem ez, sem az állásvesztések okozta nyugdíjkiesés nem gyakorol lényeges hatást a nyugdíjrendszerre. Ezzel szemben a járvány - és a kormányzat egyes intézkedései - tovább élezik a rendszerben már eddig is jelen lévő feszültségeket, a korábbi egyensúly pedig egyre inkább felborul.
Szerző(k): K. Kiss GergelyNémetországban a koronavírus-járvány annyira átrajzolta a munkaerőpiacot, hogy több szakmai érdekképviseleti szerv is azt javasolja: menedékkérőket és más EU-s országok munkavállalóit csábítsák az országba. Évente összesen annyi emberre van szüksége, hogy egy új várost lehetne benépesíteni: közel félmillió bevándorlóra. Egész szektorok leállását és a nyugdíjrendszer összeomlását prognosztizálják.
Szerző(k): Szabó Dániel