2022-ben az Eurostat adatai szerint Magyarországon volt a hatodik legmagasabb a születések száma az EU-ban.
Szerző(k): K. R.Ahogy azt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb részletes jelentéséből is kiderül, semmi jót nem vetítenek előre a ipari adatsorok az idei évre nézve. A szakértők szerint olyan a magyar gazdaság helyzete, mintha a meccs közben hasra esett focista nem felállna, hanem fekvőtámaszokba kezdene.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaOrbán Viktor az MKIK gazdasági évnyitóján az eddigi hagyományoktól eltérően nem árult el sok konkrétumot, ugyanakkor így is kijelölt öt szempontot, amely szerinte segíthet eligazodni az előttünk álló időszakokban. De vajon mire gondolt a miniszterelnök?
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz orosz gazdaság egyelőre sokkal jobban teljesít a szankciók ellenére is, mint amire 2022 tavaszán az elemzők számítottak – világítottak rá lapunknak az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértői. Az orosz-ukrán háború második évfordulójához közeledve megvizsgáltuk, milyen hatással bírt hazánkra, az Európai Unióra és Oroszországra a konfliktus.
Szerző(k): Rádi BalázsA magyar miniszterelnök öt lépésben határozta meg évértékelő beszédében, hogyan élhetnének jobban a magyarok. Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatójának segítségével kerestünk néhány támpontot a tervek megértéséhez.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA magyar gazdaság a régió élmezőnyében van a komplex mutatók alapján és a járvány előtti időszakban a társadalom rendkívül nagy szegmensének javult a vagyoni helyzete, ennek ellenére Világbank percepción alapuló mutatói ezt nem tükrözik.
Szerző(k): Magyar MártonEgy új, komplex gazdasági index szerint hazánk fejlettebb, mint például Kína, és térségünkben csak Csehország előzi meg Magyarországot. De mit jelent ez a valóságban, és milyen szempontok érvényesülnek majd a különböző országok számára az előttünk álló turbulens és válságos években? Erről is kérdeztük az Alapjogokért Központ Európai Uniós kutatási igazgatóját.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaAz Oeco-Index szerint Magyarország a világ harmincnegyedik legfejlettebb országa, míg az uniós tagállamok listáján a tizennyolcadik helyen szerepel. Ez egyébként azt is jelenti, hogy hazánk 2017-hez képest az EU-ban négy (14-ről 18-ra), globálisan pedig öt (29-ről 34-re) helyet csúszott vissza, ugyanakkor az index készítői szerint továbbra is az elithez tartozunk.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMost már egészen biztosan bekövetkezett az, amitől minden gazdasági szakember jó ideje tartott, egy ezermilliárdos lyukat ütött a magyar államháztartáson az áfabevétel elmaradása. A gazdaságkutató szerint azonban ha az idei évben folytatódik az infláció lassulása, lendületet vehet a reálbérek és a fogyasztás növekedése.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés Csaba