Az olajárak pénteken a recessziós félelmek és az erősebb amerikai dollár közepette csökkentek. Messze már a történelmi csúcsok, de a piacok a még volatilisek. A háború előtti szintek közelében a kurzusok. Magyarország duplán rossz helyzetben van Vlagyimir Putyin új lépése miatt: a forint gyenge, az orosz olajra Moszkva vet ki extravámot.
Szerző(k): Szabó DánielKatasztrofális hatással ugyan nem járnak, de nagyon fájdalmasak a nyugati szankciók az orosz gazdaság számára - véli egy orosz pénzügyi szakember, volt jegybankelnök-helyettes. Ráadásul ezek hatására jelentősen lemarad Oroszország a világtól.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásMár megkezdődött az úgynevezett különleges földgázkészlet betárolása – tudta meg az ország biztonsági energiatartalékainak felhalmozásával foglalkozó Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetségtől (MSZKSZ) a Népszava.
Szerző(k): Domokos LászlóA Magyar Nemzet közölt néhány részletet Orbán Viktor beszédéből, amely a választás utáni első, kihelyezett frakcióülésen hangzott el. A lap cikke szerint nagyrészt Brüsszelről, a szankciókról, Sorosról és Gyurcsányról volt szó, de a miniszterelnök szót ejtett az energiabiztonságról is.
Szerző(k): Szász PéterAz olajárak szerdán a kínálattal kapcsolatos aggodalmak miatt emelkedtek, de az újabb agresszív amerikai kamatemeléssel kapcsolatos várakozások miatt lassult a drágulás. A befektetők attól tartanak, hogy a monetáris szigorítások recesszióhoz vezethetnek, és csökkenthetik az üzemanyagkeresletet.
Szerző(k): Szabó DánielA cégek együttműködése nyomán újabb helyeken lehet leadni az elhasznált sütőolajat.
Szerző(k): Rácz GergőA Szuezi-csatornán a tranzitdíjak jövő év januárjában újra emelkednek. Az olajat és kőolajtermékeket szállító tartályhajók esetében 15 százalékkal, a száraz ömlesztettáru-szállító hajók és a sétahajók esetében pedig 10 százalékkal növelik a díjakat, ami erősítheti a globális inflációt.
Szerző(k): Szabó DánielBefejeződött a Dunai Finomító tervezett nagyleállásának első fázisa. A MOL tartotta az ütemtervet, és minden üzemet újraindított, így ismét teljes kapacitással gyártja az üzemanyagot. A karbantartás második fázisa a tervek szerint október 9-én kezdődik majd.
Szerző(k): Csernátony CsabaAz orosz Rosznyeft olajipari vállalatnak nagyon nem tetszik, hogy Németországban a Gazpromhoz hasonló sorsra jutottak. Az ottani leányvállalatuk és érdekeltségeik pénteken bejelentett állami kisajátítását illegálisnak és törvénytelennek tartják, és jogi lépésekkel fenyegetőznek. Eközben a "lefoglalt" három olajfinomító már a németek felügyelete alatt működik.
Szerző(k): Szabó M. István