Magyarország szerdán megakasztotta az Európai Unió Oroszország elleni hatodik szankciócsomagjának véglegesítését, ragaszkodva ahhoz, hogy Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje kerüljön le a szankcionált személyek listájáról – értesült a Reuters három diplomatától. A lengyel EU-nagykövetek pedig állítják, hogy a finomított orosz olajtermékek eladását is engedélyeztetni akarja az Orbán-kormány az embargó közepette is.
Szerző(k): Szabó DánielHétfőn hetekig tartó egyeztetések értek véget az Európai Tanácsban, amikor a tagállamok vezetői egy erősen kompromisszumos megállapodásra jutottak az olajembargót is magába foglaló hatodik szankciós csomagról. A Magyarországot részben mentesítő tervezet kapcsán már most törés mutatkozik az EU-n belül: a kormány szerint határozatlan ideig szól a vezetékes olajimportra vonatkozó kivétel, de több tagállam vezetése szerint amint megvan egy garanciarendszer, elindul az óra. Brüsszeli diplomaták szerint nem volt annyira konfliktusos az utolsó tárgyalási kör, de a jövőben rengeteg probléma lesz még.
Szerző(k): Szabó DánielMark Rutte, Hollandia miniszterelnöke elismerte, hogy magyar kollégája, Orbán Viktor jogosan kért könnyítést az orosz olaj importjának korlátozása alól, akárcsak Csehország és Szlovákia vezetői. Az uniós olajimport-korlátozásról szóló megállapodás hírére nőtt a fekete arany ára a világpiacon és nincsenek biztató kilátások.
Szerző(k): Komócsin SándorHétfő éjszaka végül sikerült megállapodásra jutni az EU-tagállamok vezetőinek az orosz olajembargóról. A hatodik szankciós csomag a vezetékes olajszállítmányokra mentességet ad, így Magyarország és Bulgária kapott érdemi haladékot az alkalmazkodásra. Így az unióba irányuló orosz olajimport 90 százalékát leállítják az év végéig, Magyarországnak is vállalnia kell fokozatos korlátozások bevezetését a Napi.hu értesülései szerint. Több százmillió dollárt veszíthet Putyin naponta.
Szerző(k): Szabó DánielAz Európai Unió tagállamainak vezetői hétfőn és kedden egy EU-csúcs keretében találkoznak, hogy utolsó kísérletet tegyenek az orosz olajimportra vonatkozó szankciókról való megegyezésre. Hétfőn intenzív tárgyalások folytak, de kevés előrelépést lehetett látni. Orbán Viktor őrültségnek nevezte az uniós javaslatot, Zelenszkij is elmondta a véleményét, egy uniós politikus pedig minden előzmény nélkül Magyarország mellé állt a kérdésben - írja az Index.hu.
Szerző(k): K. Kiss GergelyHumanitárius és pénzügyi, valamint katonai segítségnyújtásról is tárgyalnak hétfőn az EU-csúcstalálkozón, amelyen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz.
Szerző(k): Tér DiánaAz Európai Unió egyes vezetői egy olyan megállapodás felé hajlanak, amely betiltaná a tengeri szállítású kőolajszállítást, ugyanakkor ideiglenesen megkímélné a kulcsfontosságú kőolajvezetéken keresztül történő szállítást. Utóbbi még a magyar kormány feltételeinél is lazább megoldást jelentene, de sok tagállam számára ez nem támogatható javaslat.
Szerző(k): Szabó DánielA kormány és az Európai Bizottság között nem az átállás időpontjáról van vita: a 2023 végi dátum nincs veszélyben az uniós olajembargótól függetlenül. A vita arról van, hogy egyetlen ország se szenvedjen jobban a döntéstől, mint Oroszország – ismertette a kormány fenntartását az új uniós szankciókkal szemben Gulyás Gergely kancelláriaminiszter.
Szerző(k): Szabó DánielArra a kérdésre, hogy a büntetővámhoz mit szólna a kormány, Gulyás Gergely azt mondta, hogy egyelőre nincs álláspontjuk.
Szerző(k): Szabó Dániel