Idén várhatóan első ízben több pénzt fektetnek globálisan a napenergia termelésbe, mint a fosszilis tüzelőanyagok bányászatába. Nagy viszont a szén iránti kereslet is és nem tűnik valószínűnek a zeró kibocsátás elérése 2050-re, ha így haladnak a dolgok.
Szerző(k): EconomxNem megfelelő időpontban hoztak döntést a kőolajtermelő országok a kitermelés összehangolt csökkentéséről – jelentette ki a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője hétfőn az OPEC+ csoport által elhatározott napi egymillió hordós termelés-visszafogásra reagálva.
Szerző(k): Horváth TiborÖnkéntes alapon csökkentik olajkitermelésüket az OPEC+ egyes tagjai.
Szerző(k): EconomxAz OPEC-tagországoknak egyelőre nem kell pótolniuk az orosz olajtermelés csökkentését az angolai olaj és gázipari miniszer szerint. Márciustól napi 500 ezer hordóval kevesebb olajat termel Oroszország.
Szerző(k): Varga CsengeAz Egyesült Arab Emírségek mozgalmas 2023-as évre számíthat. Az Öböl menti állam több olajat akar szivattyúzni, meg akarja erősíteni a nyugati tőke fő célpontjaként meglévő státuszát a régióban, és nagyot akar majd menni akkor, amikor jövő novemberben Dubaj ad otthon COP28 klímakonferenciának. Ez arra késztetheti az MbZ-ként ismert Mohammed bin Zayed al-Nahyan elnököt, hogy felülvizsgálja országa egyik legrégebbi szövetségét.
Szerző(k): Horváth TiborKéthavonta lesz felülvizsgálat.
Szerző(k): EconomxIrak jelenlegi termelése az OPEC Plusz csoport teljes, 43 millió hordónyi termelésének 11 százalékát teszi ki. Irak jövőre legalább 85-95 dolláros nyersolajárra számít.
Szerző(k): EconomxA globális olajkereslet korábbinál lassúbb növekedését jelezte előre idénre és a jövő évre a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) november havi piaci jelentésében hétfőn. Az olajkartell a világgazdasági aktivitás lanyhulásával és a szigorú kínai járványvédelmi intézkedéseknek a kereskedelmi forgalomra és a termelőipari aktivitásra gyakorolt következményeivel indokolta a prognózis visszafogását.
Szerző(k): Szász PéterHétfőn az olajárak csökkentek, de nagy a bizonytalanság a piacokon: a gyenge dollár árfolyam növelheti a keresletet, ami felfelé hajtja az árakat, míg Kína újabb járványkitörései miatt több készlet szabadulhat fel. Kedden újra enyhe drágulás indult, de nehéz trendet látni a piacon.
Szerző(k): Szabó Dániel