Az ország legnagyobb energetikai csoportja, a Mol Nyrt. megerősítette, hogy megkezdte az előkészítését annak, hogy a finomítók képesek legyenek alternatív nyersolaj feldolgozására. Korábban energiapiaci szakértők bírálták az olajtársaságot, hogy csak az olcsó Ural-árfolyamok miatt nem vált más típusú termékekre. A vállalat szerint viszont hosszú és drága folyamat az átállás. Most mégis lépnek.
Szerző(k): Szabó DánielSzerdán mutatta be a REPowerEU tervezetet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, amelynek lényege, hogy 300 milliárd euróból támogatnák a tagállamokat abban, hogy leválhassanak az orosz fosszilis energiahordozókról. A programhoz az uniós büdzsé és a helyreállítási alap átszervezésével teremtenének forrást. Magyarország esetében jól is jöhet, hogy sem a partnerségi megállapodásról, sem az RRF-ről nem állapodott még meg a kormány Brüsszellel.
Szerző(k): Szabó DánielElfogadhatatlan Magyarország elutasító álláspontja az orosz energiaexportot érintő európai uniós szankciók ügyében - írta Jan Lipavsky cseh külügyminiszter a Twitteren kedden megjelentetett bejegyzésében.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAz Országgyűlés kedden elfogadta a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt, eszerint az ötödik Orbán-kormányban tizenegy tárca működik majd.
Szerző(k): Domokos LászlóOrbán Viktor miniszterelnök a köztársasági elnök felkérésének eleget téve lefolytatta konzultációit a kormányalakításról, és megállapodott leendő kormányának minisztereivel a következő négy év közös munkájáról - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője pénteken.
Szerző(k): Szász PéterOrbán Viktor ötödik kormányában lesznek új tárcavezetők is, Lázár János az atv.hu forrásai szerint egy építésügyi központú minisztériumot vezethet, Navracsics Tibor egy uniós/területfejlesztésit, Nagy Márton gazdaságfejlesztési súlypontút, Szalay-Bobrovniczky Kristóf a honvédelmit, Csák János pedig egy humán innovációs minisztériumot.
Szerző(k): Domokos ErikaA magyar kormány kitartóan támadja az EU hatodik szankciós csomagját, főként annak az orosz olajembargóra vonatkozó passzusait. Az érvelés szerint évekig tartó fejlesztéseket igényelne, hogy a magyarországi olajfinomítókat átállítsák másfajta olajtípusokra. Szakértők sora állítja a Napi.hu-nak, hogy bár valóban lehetnek költségei egy ilyen átállásnak, de ez 6-18 hónapos időkeretben könnyen megvalósítható. Az igazi válasz szerintük az, hogy az orosz olajon hatalmas profitot realizál a Mol-csoport.
Szerző(k): Szabó Dániel, Szabó M. IstvánIsmét a 7-es cikkely szerinti eljárás állásáról tartott vitát az Európai Parlament, ahol a képviselők újból megállapították, hiába aggasztó a demokrácia és jogállamiság helyzete Magyarországon és Lengyelországban, az eljárás mégsem halad. A parlamentben az Európai Bizottság képviseletében felszólalt Didier Reynders, igazságügyért felelős uniós biztos, aki megerősítette, hogy minden készen áll Magyarország 7-es cikkely szerinti meghallgatására az Európai Unió Tanácsában, ami május 23-án lesz - tudósított az EUrologus.
Szerző(k): Domokos ErikaAz Európai Bizottság egységes fellépést akar a tagállamoktól az orosz szankciókkal szemben. Miután a héten a Gazprom leállította a gázszállítmányok továbbítását Bulgária és Lengyelország felé, elejét akarják venni, hogy a tagországok engedjenek Vlagyimir Putyin orosz elnök zsarolásának és rubelben fizessenek. Első körben kötelezettségszegési eljárást indítanának az egyetlen, az orosz nyomásnak engedő magyar kormány ellen. Ez súlyos pénzbüntetést is jelenthet a magyar vezetésnek, amely most amúgy sem igen kap pénzt Brüsszelből a helyreállítási alap és a jogállamisági mechanizmus miatti viták okán.
Szerző(k): Szabó Dániel