Bátor lépés, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem támogatja az orosz energiatermékekre vonatkozó uniós embargót - írta Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese pénteki Telegram-bejegyzésében. Orbánt az orosz ortodox egyház egyik képviselője is megdicsérte, mert nem támogatja egyházi vezetők szankciós listára tételét.
Szerző(k): Domokos ErikaÚj, északi-tengeri gázkitermelést tervez Németország és Hollandia, hogy csökkentsék az orosz energiaimportot. A beruházási döntés nyárra várható, a fúrások 2024 végén kezdődhetnek meg. Németország nem késlekedik, és a teljes orosz importól leválás érdekében négy vízen lebegő LNG-teminált is bérel.
Szerző(k): Domokos ErikaÁprilisban az orosz pénzügyminisztérium által becsültnél több mint 133 milliárd rubellel (725 milliárd forinttal) kevesebb volt az orosz olaj- és földgázipari bevétel. Májusra ugyanakkor többletbevételt jósolnak.
Szerző(k): Szepesi AnitaAz Európai Bizottság javaslatát annyiban megváltoztatnák, hogy Magyarország és Szlovákia 2023 vége helyett 2024 végéig haladékot kapna, hogy az orosz kőolajimport-tilalomhoz alkalmazkodni tudjon - adta hírül a Reuters.
Szerző(k): Ambrus-Nagy BoglárkaHamis érvekre hivatkozva vétózná meg a kormány az uniós orosz energiaembargót, csak hogy a Mol nyereségét ne veszélyeztesse semmi, amit az olcsó orosz olajon zsebel be - véli a Greenpeace Magyarország. A Mol-csoport ma megjelent első negyedéves pénzügyi jelentéséből kiderül, hogy 38 százalékkal növekedett a profitja (271 milliárd forintra) 2021 első három hónapjához képest. A magyar kormány gazdasági szempontokra hivatkozva akar vétózni, pedig Brüsszel 2024-ig haladékot is adna Magyarországnak az átállásra. A Greenpeace szerint morálisan vállalhatatlan a lépés, és klímavédelmi szempontból is a takarékosság lenne az egyetlen út előre.
Szerző(k): Domokos ErikaFenntartja vétóját a magyar kormány az Oroszországgal szembeni uniós energiaszankcióknál, ez vörös vonal, lévén gazdasági atombombát jelenten Magyarországra nézve – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a közrádióban. Időben legalább öt év lenne az átállás, papíron megvan ehhez a pénz az EU-tól, ha odaadják - tette hozzá Orbán. Az új kormányban nagy szerkezeti változások, sok új ember lesz.
Szerző(k): Rácz GergőMagyarországnak a készülő európai uniós olajembargóhoz való hozzáállásától függ, hogy Horvátországot mennyire sújtja majd az árak növekedése - jelentette ki egy televíziós interjúban Davor Stern volt horvát gazdasági miniszter. A horvátországi INA olajválllalat a Mol
Szerző(k): Domokos ErikaAz európai uniós polgárok többsége egyetért az Ukrajna elleni orosz invázió kapcsán hozott uniós válaszintézkedésekkel - derül ki az Eurobarométer friss gyorsfelméréséből. A válaszadók 71 százaléka szerint Ukrajna az európai család része, és 89 százalékuk együttérez az ukránokkal.
Szerző(k): Domokos LászlóA lengyel kormány abban bízik, hogy 75-76 százalék körüli tartalékainak és az alternatív gázforrásoknak köszönhetően teljes mértékben meg tudja szüntetni a függőségét az orosz gáztól.
Szerző(k): Domokos László