Nem csak arról van szó, hogy a harcoló oroszok és ukránok között ott van ez a veszélyes "tereptárgy", mert Európa legnagyobb méretű, 5700 MW teljesítményre képes atomerőművének több értelmezési dimenzióban is hosszú az árnyéka.
Szerző(k): Szabó M. IstvánTöbb mint két évnyi vizsgálódás, számos hiánypótlás-kérés és egy vezetőváltás után az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) határozatban közölte, hogy a Paks II. beruházás egyik legfontosabb engedélyét, a létesítési engedélyt megadja. Az angolszász szaksajtóban máris construction license-ként (építési engedélyként) hivatkozott papíros azonban valójában nem adta meg az építkezéshez a várva várt zöld jelzést. Az új magyar atomerőmű egyelőre továbbra sem került be az "építés alatt" állók népes táborába, ráadásul a regulátori határozattal kapcsolatban komoly aggály is felmerült.
Szerző(k): Szabó M. IstvánKijelölték az 5-ös és a 6-os blokk biztonsági övezetét, ezzel létesítési engedélyt kapott a projekt – számolt be a hvg.hu. Noha kitört az orosz-ukrán háború, a paksi bővítés épp most kapott lendületet, miután több évig szinte alig haladt a projekt.
Szerző(k): Szabó DánielA kormány elkötelezett amellett, hogy a paksi atomerőmű üzemidejét ismét meghosszabbítsák - mondta Palkovics László technológiai és ipari miniszter pénteken Pakson. A korábbi 20 év után az újabb üzemidő-hosszabbítás 10-20 év lehet. A kormány olyan beruházásokat is tervez, amelyek a paksi atomerőmű hatásfokának növeléséhez és az energiatárolás területén új megoldásokhoz vezet.
Szerző(k): Domokos ErikaAz Országos Atomenergia Hivatal (OAH) engedélyt adott az új magyar atomerőművet építeni hivatott cégnek, hogy a létesítési engedély megszerzése érdekében szükségesnek bizonyult, 8-9 emeletes panelház magasságához mérhető méretű résfalat megépítse. Újabb apró lépés ahhoz, hogy a Paks II. projekt tényleges elindulása elől eltakarítsák az akadályokat, és a beruházás egyszer majd valóban az erőműépítés fázisába léphessen.
Szerző(k): Szabó M. IstvánCsak egy torzó marad az észak-finnországi félszigeten: kudarccal végződött a Hankihivi-1 atomerőmű építési projektje, miután a beruházó cég a 2013 óta tartó engedélyezési folyamatnak nem ért a végére. Már nem is fog, mivel ma hivatalosan visszavonták az engedélykérelmet.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Egyesült Királyságban épülő Hinkley Point C atomerőmű a francia építő és a brit megrendelő számára is az a tipikus - vagyis: kifelé mosolygós és kebeldöngetős, befelé azonban egyre inkább szűkölős, feszengős - beruházási sztori, amiről akkor is sok tanulságos dolog megírható, ha éppen aktuálisan úgy tűnik, hogy minden rendben van. A szigetország legutolsónak tartott ilyen beruházásával kapcsolatban azonban már megint nincs szélcsend - és ez rossz hír minden atomerőmű építéssel kacérkodó országnak.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Európai Bizottság ösztönözni akarja a tagállamokat abban, hogy megszüntessék az orosz nukleáris fűtőanyagtól való függőségüket, mivel 2027-ig leválasztanák az államszövetséget az orosz energiahordozókról. A REPowerEU program része, hogy nem orosz gyártmányú fűtőanyagot vásároljanak a tagállamok, így Magyarország is az atomerőművébe. Már egy cég jelezte is, hogy készen áll az üzemanyagcellák szállítására, de azért egy ilyen átállás soha nem zökkenőmentes.
Szerző(k): Szabó Dániel, Szabó M. IstvánAmikor a finnek május elején felmondták a roszatomos szerződésüket, valójában egy, hivatalosan még építés alatt sem álló nukleáris projektről mondtak le. Építés alatt a világban statisztikailag 52 atomerőművi egység áll, valójában viszont annyi mondható ki viszonylag nagy biztonsággal, hogy a világ másfél tucat országa közül csak a kínai beruházások fejeződnek be az építkezés elején meghatározott időpontra. Miért van ez? És miért borítékolható, hogy ez vár Paks II-re is? - erre ad válaszokat egy frissen megjelent tanulmány.
Szerző(k): Szabó M. István