Szintet lépett a veszélyérzet, de az arra adott reakciók intenzitása is Finnországban, ahol az elmúlt hónapokban sorra jelentek meg és erősödtek fel aggályok az ország északi részén új atomerőművet építeni szándékozó oroszokat illetően. A beruházás legfőbb engedélyét, az építkezés megkezdéséhez szükséges zöld jelzést évek óta megszerezni képtelen Hanhikivi-projekt ugyan a hatodik nukleáris reaktort adhatná Finnországnak, de az Oroszországra váró gazdasági szankciók nélkül is kihátrálnak a projektből.
Szerző(k): Szabó M. IstvánOrbán Viktor magyarázhatja a bizonyítványt Moszkvában - a magyar kormányfőnek meg kellene értetnie Vlagyimir Putyinnal, hogy miért nem haladnak az új magyar atomerőmű építésének előkészítési munkálatai - írta meg a Népszava.
Szerző(k): Szabó M. IstvánJól lehet, a munkák megkezdéséhez szükséges létesítési engedélyt a Paks II. beruházás nem tudta még megszerezni, az új vezetésű Országos Atomenergia Hivatalban már az újabb engedélyezési rohamra készülnek. Erről is beszélt a Világgazdaságnak a minisztériumi helyettes államtitkári székét főigazgatóira cserélő Kádár Andra.
Szerző(k): Szabó M. IstvánBenyújtotta a két új atomerőművi blokk reaktortartályainak gyártási engedélykérelmét a Paks II. Zrt. az Országos Atomenergia Hivatalnak - tájékoztatta Süli János tárca nélküli miniszter. A reaktortartályokat az oroszországi Volgodonszkban fogják legyártani, "orosz és magyar szakemberek folyamatos kontrollja mellett".
Szerző(k): Domokos ErikaKifarolhatott az utolsó pillanatban az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) az elől a hónapok óta előkészítés alatt álló, osztrák környezetvédelmi minisztériumi kérés elől, melyben Ausztria hivatalos tájékoztatást kért a tervezett új magyar atomerőművel kapcsolatban, különösen annak telephelyéül választott terület földrengés biztonságát illetően. Egy hírhedt európai szervezet viszont ettől függetlenül, bő egy tucat kérdést tartalmazó levélben arról tudakozódik, hogy az OAH korábban tényleg jól végezte-e a dolgát.
Szerző(k): Szabó M. IstvánOlyan országban sikerült megugrani a többségi zöldáram-termelést, ahol - eddig legalábbis - erről nem szóltak a hírek. A finnek azonban nemcsak, hogy ráfordultak a szélre, de még sokkal-sokkal többet akarnak a rendszerbe pakolni, hogy minden fosszilis energiaforrást tempósan kiszorítsanak az energiamixből. Nem hencegnek vele, de jó úton járnak.
Szerző(k): Szabó M. IstvánBár a szerb elnök októberben felvetette, hogy 0,5-1 milliárd euróval beszállnának Paks II. építésébe, hogy cserébe áramot kapjanak, a projektért felelős tárca nélküli miniszter friss írásbeli válaszából kiderül: ez nem fog megtörténni, mert a magyar kormány továbbra is az eredeti elképzeléseknek és az oroszokkal kötött szerződésnek megfelelően tervezi végrehajtani a beruházást - írja a Portfolio.
Szerző(k): Domokos ErikaAz orosz fővállalkozó továbbra is fogadkozik, hogy az évtized végére üzembe helyezik az új paksi atomerőművet. Ha pedig esetleg drágább lesz majd a beruházás, mint várták, akkor majd jól elvitatkoznak róla, hogy az tételesen kinek is a sara.
Szerző(k): Komócsin SándorMeglepő lépést tett az eddig atompártinak mutatkozó finn kormány, mivel a Hanhikivi-1 - amúgy is megakadt - orosz atomerőmű engedélyezési eljárása elé nem várt akadályt gördített. A védelmi minisztérium kockázatelemzést rendelt el, hogy mennyire veszélyesek az oroszok a finn energiaszuverenitásra. A finn beruházás sok szempontból a mintája a magyarországi Paks II. projektnek, így az ottani vizsgálat tanulságos megállapításokkal járhat magyar viszonylatban is.
Szerző(k): Szabó M. István