Múlt héten a tőzsde világát India leggazdagabb üzletemberének, Gautam Adaninak a bukása sokkolta, Pogátsa Zoltán közgazdász pedig annak próbált utánajárni, mi is vezetett eddig, valamint hogy van-e az ügynek bármilyen magyar vonatkozásban érdekes szegmense, amelyből esetleg levonhatók bizonyos tanulságok.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz orosz-ukrán háború kitörése után erősen hullámzóvá vált a forint árfolyama, miközben a szomszédos országok fizetőeszközei csak kisebb mértékű volatilitást mutattak. Számos esetben az ukrán hrivnyával vetették össze a forintot, ám Pogátsa Zoltán közgazdász szerint ennek az összehasonlításnak nem sok értelme van a politikai szlogengyártáson túl.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA jegybank unortodox monetáris politikájával botorság azt hinni, hogy egy Magyarország méretű ország fogja irányítani a nemzetközi piacokat – fogalmazta meg kritikáját a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Napi.hu podcastjában. Parragh László szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) módosítása nem az adózási formát használókkal szemben lett történt, hanem valójában a piac 85 százalékát védte, és összességében jól sikerült.
Szerző(k): Gáll CsongorA piac nagyjából kétharmada eltűnt, és a hitel, mint olyan, az gyakorlatilag megszűnt – mondta a Napi.hu podcastjában Csorba Dániel ingatlanszakértő.
Szerző(k): Gáll CsongorAz elmúlt 20 évben sikerült kiépíteni a bizalmat a vállalkozók és a Kavosz Zrt. között a Széchényi Kártya Programnak köszönhetően – közölte Krisán László, a szervezet vezérigazgatója a Napi.hu podcastjában.
Szerző(k): Gáll CsongorTóth Zoltán, az E.ON egyedi ügyfél és települési megoldások értékesítési vezetője rávilágított arra, hogy már 2021-től megfigyelhető volt egy folyamatos emelkedés a gázárakban, amire a háború rátett még egy lapáttal. A szakember szerint hosszabb távon magasabb árszintre kell berendezkedni. A volatilitás pedig sokkal nehezebben kezelhető, mint egy fix, akár magasabb árszint.
Szerző(k): Horváth TiborAz Európai Unió korábban az északi országok pozitív tapasztalatait látva a szénadó bevezetése felé kacsingatott, ebből azonban nem lett semmi. Lettek helyette kibocsátáscsökkentési vállalások és a kibocsátás-kereskedelmi rendszer létrehozása. Kérdés, hogy ezekkel hosszabb távon lehet-e látványos eredményeket elérni.
Szerző(k): EconomxMinden nagyon megdrágult, és az étterem ma valahol egy picit luxussá vált, legalábbis az átlagfizetésűek számára mindenképpen – jelentette ki Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a Napi.hu podcastjában. Szerinte a tömeges bezárások, amelyet korábban vártak, talán elkerülhető, ma már ezt nem venné biztosra, de a szálloda- és vendéglátóipart külön kell választani, mert teljesen másképp működnek.
Szerző(k): Károly Gábor, Gáll CsongorRishi Sunak nagy terhet vett a nyakába azzal, hogy tavaly az év harmadik brit miniszterelnökeként átvette az irányítását Liz Trusstól. Az országban rekordokat döntöget az infláció, és – Pogátsa Zoltán közgazdász szerint döbbenetes módon – egyesek már arról beszélnek, hogy recesszióra lenne szükség ahhoz, hogy letörjék az áremelkedést. Kérdés, hogy az új kormányfő tudja-e kezelni a gazdasági problémákat vagy gyorsan bedobja a törölközőt, mint az elődei.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn