A koronavírus okozta traumák lecsapódása sok mindenben érzékelhető, például abban is, hogy több és gyorsabb a kiégés: a szakmában, a családban és általában az emberi kapcsolatokban is. Holott előjelből meglehetősen sok van, és még csak az sem igaz, hogy a többségünk csak akkor érzi meg a bajt, amikor már csak szakember segíthet. Erről beszélgettünk a Napi.hu videós podcastjának vendégével, Csatlós Csilla kiégés specialistával.
Szerző(k): Szabó M. István, Horváth TiborA közgazdaságtani tudás általános hozzáférhetőségére hívta fel Pogátsa Zoltán közgazdász legújabb könyvének bemutatóján a figyelmet, valamint arra, hogy az általános, meglehetősen átpolitizált, dogmatikus szemléleteket vissza kell fejteni, le kell bontani. Elmondta, nem tartja ördögtől valónak az állami beavatkozást mint a válság ellen és a fejlődés érdekében bevethető eszközt, ugyanakkor beismeri, hogy ezzel nagyon rosszul is lehet élni.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennHogyan hatott az energiaválság, a felpörgő infláció és a háborús helyzet a hazai vásárlásokra? Szegényesebb lett a Black Friday is ebből kifolyólag? Ezekre a kérdésekre adott választ a Napi.hu videós podcastjának vendége, Szeles Péter, a Reacty Digital üzletfejlesztési igazgatója.
Szerző(k): Szabó M. István, Horváth TiborJó pár évvel ezelőtt drónos videót forgattunk magyarországi napelem réteken, és a nagy forróságon kívül az maradt erről, hogy mennyire meglepett: a rendszerek többsége Huawei invertert és alállomásokat használt az általam addig leginkább ismert ABB helyett. A cégek magyarázata is meglepett, de nekem akkor esett le, hogy mekkora üzleti potenciál is van abban, ami a napelemek és a hálózati csatlakozás közötti területen beépítésre vár. Jelenleg a napelemes rendszertelepítéseket lassító egyik ok az, hogy ezekből az eszközökből, berendezésekből nincs elég a piacon. Az okokról és a kiutakról a Napi.hu friss videós podcastjában Balogh Attilát, a Huawei divízióvezetőjét, senior account manegerét kérdeztem.
Szerző(k): Szabó M. IstvánÖt-hat évvel ezelőtt az igazán nagyot szólt a mainstream médiában is, hogy létrejöttek olyan átképző-továbbképző iskolák, intézetek, ahol a tandíjat nem az állami átképző alap, hanem a delikvens fizette ugyan, de azt, hogy a szakmájában el tud helyezkedni, az iskola azzal garantálta, hogy csak azután kérte el a tanfolyam díját, hogy a tanulója az új szakmájával elhelyezkedett. De akkor miért nem lettek sikeresek a programozóiskolák? Illetve: az az ő hibájuk-e, hogy a magyarországi munkaerőpiac sokkal több ilyen “nebulót” is azonnal felvenne, de az igényt - legalábbis úgy látszik - egyszerűen nem lehet kielégíteni. A Napi.hu videós podcastjának vendége Boda József, a Codecool társalapító igazgatója.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz FTX csődje porrá zúzza azokat az elképzeléseket, hogy csak az állam vagy nagy pénzintézetek "kaszinózhatják el az emberek pénzét" – mondja Pogátsa Zoltán közgazdász legújabb podcastepizódjában, amely a kriptotőzsde összeomlásával és annak összefüggéseivel foglalkozik.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA hétvégi isztambuli robbantás hírére kezdtünk el készülni erre a podcastra. Leginkább azért, mert nem értettük, hogy egy, sok magyar által is pontosan ismert, látott, kedvelt helyen végrehajtott terrortámadással miért csak igen keveset foglalkozik a magyar sajtó. Hiszen: a helyszín "itt van a közelben", a támadás civilekre irányult, a mutatott erőszak érthetetlen... s bár az oroszok ukrajnai háborújából származó megrázó képekkel naponta szembesülünk, de Törökország esetében azért mégiscsak egy háborúban nem lévő országot ért támadás. Akkor még nem tudtuk, hogy a terrorizmus újbóli értelmezése nem is lehetne időszerűbb. A Napi.hu friss videós podcastjában Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutatóintézet vezetője válaszolt a kérdéseinkre.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAzt ma már nem kell különösebben magyarázni, hogy miért okos a telefon, és arról is van elképzelésünk, hogy mi kell az otthonok vagy a városok "felokosításához". Egy szinttel feljebb azonban valószínűleg magyarázni kell az olyan kifejezések beltartalmát, minthogy mi az az okos ökoszisztéma, mit is takar az okos energetika. Mi köze van mindehhez a rendszerintegrátoroknak? Erről szól a Napi.hu friss videó podcastja, melyben Gödri Bulcsút, a Delta Csoport Ipar 4.0 üzletágának vezetőjét kérdeztük.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNyolcadik hónapja tart az orosz-ukrán háború, amely gyors orosz győzelem helyett októberre már odáig jutott, hogy a védelmi erők elkezdték visszaszorítani az inváziós hadsereget. Vlagyimir Putyin elnök mozgósítást hirdetett, ami az orosz lakosság számára is egyértelművé tette, hogy nem állnak jól a háborúban. De lehetnek belső konfliktusok Oroszországban, meggyengülhet a moszkvai befolyás a poszt-szovjet térségekben? Mekkora folt az orosz nemzeti öntudaton, hogy Észak-Korea és Irán fegyverszállítmányai kellenek a hadseregüknek? Többek között erről a kérdésről beszéltünk Jójárt Krisztiánnal, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének szakértőjével.
Szerző(k): Szabó Dániel